Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

CBA: Stravenky zavánějí lichvou. Stát by to měl řešit

Investice 29.01.2018 | 15:10 0 Komentářů

Ministerstvo financí má snahu omezit všechny výjimky z placení daní a otevřít tak znovu i otázku stravenek a dalších benefitů. Tento záměr vítá prodejní Družstvo CBA.

 „Bylo by nejlepší, aby se s fungováním stravenek začalo konečně něco dělat. Stravenky v současnosti slouží de facto jako další platidlo, lidé jimi platí v restauracích a prodejnách, restaurace jimi platí zase dál. Poslední článek řetězce pak stravenky vrací emitující firmě, od které dostane zpět peníze po odečtení provize. Je to v podstatě lichva, provize jsou obrovské, pohybují se mezi 5 až 6 %, což je srovnatelné, jako by si banka dala za půjčku úrok 60 procent,“ řekl předseda Družstva CBA Roman Mazák.

Podle předsedy družstva Romana Mazáka totiž stravenky slouží jako alternativní platidlo a celý systém jejich používání funguje na bázi provizí, které zavánějí až lichvou.

„Pokud zákazník za stravenky nakoupil začátkem měsíce, tak po započtení času na manipulaci a převod peněz obdrží prodejna hotovost až po téměř dvou měsících od provedení nákupu. Jak k tomu obchodník přijde, když musí dát 6 % ze své marže pryč jen proto, že zákazník místo peněz použil stravenku? Jak je možné, že je provize tak velká? Kam ty peníze přijdou? Do kapsy emitujícím firmám? Nebo zákonodárcům? Kdo má vlastně z tohoto systému prospěch? Bohužel na to zase doplácí obchodník, který pracuje jen s minimální marží,“ upozornil Mazák.

Stravenky dostává kolem 1,3 milionu Čechů, kteří v nich ročně projedí 15 miliard korun. Mezi největší poskytovatele stravenek v Česku patří Sodexo, Edenred (Accor) a Le Chéque Déjeuner.

Zdroj: ČTK, Tisková zpráva CBA

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.