CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

16. 08. 2021

0 komentářů

Čas na srovnání myšlenek před Jackson Hole a ECB

 

Klid před bouří, tak by se dal nazvat právě startující týden. Na ekonomické i jiné události je zdánlivě chudý. Na druhou stranu budou mít investoři dost času srovnat si myšlenky v hlavě před startem bouřlivého po-prázdninového rozjezdu obchodování. Jde v zásadě o dvě otázky – za prvé, jak velkým rizikem je pro globální ekonomiku na podzim a v zimě (optikou severní polokoule) delta varianta COVID 19 a za druhé, jak si přeberou centrální bankéři na podzim překvapivě vysoké inflační tlaky.

O delta variantě jsme v několika posledních dnech psali s tím, že je nebezpečím zejména pro málo proočkované asijské ekonomiky v čele s Čínou. Za pravdu nám dávají i poslední zprávy o uzavírce v třetím největším světovém přístavu v čínském Ningbo. Nepřímé dopady takových uzavírek ovšem mohou udržet jak v Evropě, tak v USA ve hře delší dobu nabídkové inflační tlaky projevující se dnes nedostatkem vstupů a drahými materiály. 

A tady bude velmi zajímavé sledovat během podzimu reakce centrálních bankéřů. V eurozóně pravděpodobně budou přehlížena inflační rizika, která asymetricky dopadají zejména na Německo, a v září padne pouze rozhodnutí ustoupit od mimořádné pandemické politiky do konce roku (postupný útlum PEPP od prosince 2021). V USA budou ovšem centrální bankéři pod větším tlakem, a to hned z několika důvodů – inflace je o poznání vyšší, výraznější a trvalejší je i rozpočtový impuls vlády a v neposlední řadě se v posledních měsících výrazněji vylepšuje situace na trhu práce. Proto trhy již v tomto týdnu budou v zásadě přemýšlet o jediné věci – o Symposiu v Jackson Hole, kde by měl poslední týden v srpnu guvernér Fedu říci víc k eventuálnímu obratu v měnové politice.

Právě sázky na blížící se Jackson Hole by teoreticky v nejbližší době mohly ještě pomáhat dolaru. Pak by se ale dříve nebo později měla na trzích projevit také vyšší a rychleji rostoucí proočkovanost evropských zemí, která naopak hraje do karet euru.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *