Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Převezmeme kontrolu nad dluhy Řecka, varuje Merkelová

Investice 06.02.2012 | 14:10 0 Komentářů

Podle Evropské komise čas vypršel, Řekové ale stále váhají. Odbory svolaly další stávku

Atény/Brusel – Evropská unie by měla převzít kontrolu nad splácením úroků z řeckého dluhu. Po jednání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym přišla s touto myšlenkou německá kancléřka Angela Merkelová.
Řecká vláda totiž v pondělí znovu posunula termín, ve kterém by měla EU seznámit s dalšími reformami veřejného sektoru a rozpočtovými škrty. Jednat budou zástupci socialistů, konzervativců a radikální pravice znovu až v úterý.
Merkelová navrhuje, aby miliardy eur, které Řecko dluží na úrocích, byly shromážděny na speciálním účtu kontrolovaném Bruselem. Na tento účet by měly postupně plynout jednotlivé tranše z nového úvěru v hodnotě 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), které Atény dostanou, pokud splní to, co po nich požaduje tzv. trojka mezinárodních věřitelů – EU, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.
„Chceme, aby Řecko zůstalo v eurozóně,“ zdůraznila Merkelová. „Na druhé straně ale musí být jasné, že žádný (záchranný) program nebude, pokud se Atény nedohodnou s trojkou.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.