Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Byty zlevnily až o pětinu, nejvíc ve starých panelácích

Investice 09.06.2009 | 15:25 0 Komentářů

Lidé více rozlišují mezi lokalitami i kvalitou nemovitosti

Praha – V průměru až o 20 procent nižší než před rokem jsou nyní ceny bytů v panelových domech. Celkově spadly ceny nemovitostí v průměru o 10 až 15 procent. Zatímco zájem o nákup vlastního bydlení klesá, roste poptávka po pronájmech. Vyplývá to z nejnovějších údajů realitního tržiště bezrealitky.cz. Data vycházejí z koncových cen uskutečněných prodejů.
„Pád začal až v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy svého stropu dosáhly ceny ve většině krajských měst,“ říká Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště. Ještě do loňského podzimu ceny rostly – v Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem nebo Teplicích až o 30 procent. „Trh vykazoval jistou setrvačnost a odolával světové realitní krizi. Také díky tomu, že zdejší ceny nebyly tak nadhodnocené jako v jiných zemích,“ vysvětluje Havrlant.
Nůžky se rozevírají, lidé si více vybírají
V posledních měsících se více „rozevírají nůžky“ mezi rozdílnými lokalitami i odlišnými nemovitostmi. „Trh je citlivější, lidé si více vybírají. Více než dříve je zajímá například očekávaný rozvoj širšího okolí nemovitosti,“ vysvětluje Havrlant.“Doba, kdy bylo možné žádat vysoké částky i za evidentně nekvalitní bydlení, naštěstí končí,“ dodává.
Pokles ceny je tedy nejvíce vidět na lokalitách a nemovitostech, které „mají nějaký háček“. Vedle umístění v „neperspektivní“ lokalitě nebo špatného výhledu nabývá na významu také dobrá dopravní dostupnost. V okolí Prahy jde zejména o rychlé železniční spojení do centra – velmi dobře se proto prodávají například nemovitosti v Říčanech, Úvalech, Českém Brodě, Berouně, Kralupech nad Vltavou nebo Čelákovicích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.