Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Byty jsou v Česku nejdražší v regionu, přesto nejdostupnější

Investice 11.06.2014 | 14:20 0 Komentářů

Ceny nových bytů v Česku se průměrně pohybují kolem 1186 eur (32 556 korun) za metr čtvereční, zjistil průzkum společnosti Deloitte.

Byty jsou v Česku nejdražší v regionu, přesto nejdostupnější

Praha – Nové byty jsou v České republice nejdražší v regionu střední Evropy, ale lidé si na ně přesto vydělají rychleji. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte s názvem Property Index, která analyzovala vývoj cen v patnácti zemích Evropy a v Izraeli.

Do regionu střední Evropy však studie řadí jen Polsko a Maďarsko, nikoliv Rakousko nebo Německo – tamní ceny jsou samozřejmě výrazně vyšší než v Česku. Slovensko nebylo do studie zařazeno.

Nejlevněji ze zkoumaných zemí lze koupit nový byt v Maďarsku – v průměru za 917 eur za metr čtvereční, tedy 25 172 korun. Následují Portugalsko, Polsko, Rusko a Česká republika (s cenou 1186 eur, tedy 32 556 korun za metr čtvereční).

Nejdražší ze sledovaných států jsou Francie, Izrael a Velká Británie, kde ceny nových bytů dosahují téměř čtyř tisíc eur za metr čtvereční (109 800 korun).

Pád cen ve Španělsku

Nejvyšší meziroční růst zaznamenala studie v Rakousku (o sedm procent) a Německu (o pět procent), naopak nejvyšší pokles ceny ve Španělsku (o 13 procent) a Itálii (o pět procent). V České republice loni ceny nových bytů klesly o 0,2 procenta.

K největšímu meziročnímu zdražení mezi srovnávanými evropskými hlavními městy došlo ve Vídni (o 9,1 procenta), Kodani (o 8,8 procenta) a Berlíně (o 7,1 procenta). V izraelském Jeruzalémě stouply ceny dokonce o 13,3 procenta.

Naopak největší meziroční propad cen mezi sledovanými městy byl zaznamenán v Madridu (o 24,8 procenta), Římě (o 5,6 procenta) a Budapešti (o 4,8 procenta).

„Ceny bytů v Praze převyšují republikový průměr více než dvojnásobně – podobně jako v Hamburku, Londýně nebo Paříži,“ říká Diana Rádl Rogerová, partnerka ve společnosti Deloitte, která je odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě.

„V Praze tak například ceny nových rezidenčních nemovitostí převyšují ty ve Varšavě o 750 eur za metr čtvereční a jsou srovnatelné například se španělským Madridem, kde došlo v posledních letech na rezidenčním trhu ke značnému ochlazení,“ dodává Rogerová.

Nejdražšími městy v Evropě zůstávají Londýn a Paříž. Průměrná cena za pořízení bytu v blízkosti centra Londýna se pohybuje přes 10 tisíc eur za metr čtvereční. Naopak nejlevnějšími hlavními městy (ze šestnácti sledovaných států) jsou Budapešť (1140 eur), Lisabon (1640 eur) a Varšava (1704 eur). 

Ve většině porovnávaných zemí jsou ceny starších bytů pod úrovní nových bytů – v případě Maďarska až o 49 %. Opačná situace byla zaznamenána pouze v Portugalsku a Velké Británii, kde ceny starších bytů byly oproti těm novým o 17 % a 6 % vyšší.

Na byt nejrychleji vydělají Dánové

Dostupnost vlastního bydlení se ve sledovaných zemích výrazně liší. „Zatímco v Dánsku je k pořízení nového rezidenčního bydlení zapotřebí 2,1násobek průměrného ročního hrubého příjmu, v České republice je to již 7,2násobek,“ říká Petr Hána, manažer společnosti Deloitte pro oblast nemovitostí a stavebnictví.

Česko je na tom ale o trochu lépe než Polsko nebo Maďarsko, kde je k novému bytu potřeba 7,4násobek ročního hrubého příjmu. V Izraeli pak dokonce dvanáct ročních platů.

Z hlediska ukazatelů velikosti bytového fondu i intenzity bytové výstavby dosahuje Česká republika hodnot blízkých evropskému průměru (96 procent). „Z tohoto pohledu tedy není mnoho důvodů k zásadnímu růstu bytové zásoby. Lze spíše očekávat jeho postupnou obnovu,“ dodává Pavel Novák, senior konzultant společnosti Deloitte pro oblast nemovitostí a stavebnictví.

Nezávislý srovnávač hypoték: Porovnejte aktuální akční nabídky bank!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.