Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Byrokratickou knihu jízd může nahradit paušální odpočet

Investice 23.04.2009 | 20:00 0 Komentářů

Ministr Říman navrhuje změnu dosavadní povinnosti

Více než rok avizovaný návrh na zjednodušení takzvané knihy jízd je konečně na světě. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) ve čtvrtek oznámil, že návrh dokončil a posílá jej do sněmovny. Kniha jízd patří mezi povinnosti, které podnikatelé nejvíce kritizují jako zbytečně byrokratické.
„Podnikatelé by tak už nemuseli vyplňovat knihu jízd a složitě evidovat, jaké cesty služebním autem byly pracovní a jaké soukromé. Sami navíc přiznávají, že knihu jízd často vyplňují s velkou časovou prodlevou a údaje v ní jsou pak nepřesné,“ říká Říman.
Návrh podá poslanec Zdeněk Prosek jako součást novely zákona o daních z příjmů, takže jej sněmovna může schválit ještě do předčasných voleb. Pochopitelně ale záleží hlavně na vůli poslanců.
Paušál pět tisíc měsíčně
Jestliže návrh projde, budou moci podnikatelé místo složité evidence konkrétních jízd využít paušální odečet. Má se jednat o 5000 korun měsíčně, a to až na tři vozy (nezávisle na tom, zda jsou součástí obchodního majetku či zda jsou v nájmu). Tato alternativa se může vyplatit hlavně živnostníkům či malým a středním firmám. Když pro ně výhodná nebude, mohou zůstat u dosavadní knihy jízd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.