Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Byrokrati neplatí včas, dluhy firmám jdou do bilionů

Investice 26.04.2009 | 19:21 0 Komentářů

Největší neplatiči v EU dluží více než dva měsíce

Brusel – Účty firem z EU, jež byly uhrazeny se zpožděním nebo nebyly uhrazeny vůbec, dosahují téměř dvou bilionů eur, tedy přibližně 16 procent HDP unie. To je hlavní závěr studie zveřejněné Evropskou komisí.
Dalším zarážejícím zjištěním je, že jednoznačně nejvíce si při placení dávají „na čas“ veřejné instituce. Na ty připadá celých 1,2 bilionu eur škod, zatímco firmy jsou zodpovědné za 700 miliard dlouhodobě nehrazených pohledávek.
Ze studie dále plyne, že úřady v unii platí v průměru až po 65 dnech od obdržení faktury a v nejhorších případech jde až o 180 dnů. Přitom kdyby úředníci svým dodavatelům zaplatili do 40 dnů, vyhnula by se vyhlášení platební neschopnosti celá sedmina evropských podniků, jež byla tímto způsobem nucena ukončit svou existenci.
Je to nepořádek
Situace musela vyvolat pozornost bruselských úředníků. „Jde o nepořádek, špatné řízení, svévoli a zneužití moci. To se děje především vůči menším a středním podnikům, které oproti odběratelům z veřejné správy často nejsou schopny se bránit,“ prohlásil eurokomisař pro podnikání a průmysl Güntera Verheugena s tím, že takové jednání nejen způsobuje národohospodářské škody, ale také podrývá důvěru občanů v systém státní správy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.