CZK/€ 25.235 -0,36%

CZK/$ 23.713 -0,23%

CZK/£ 29.534 -0,43%

CZK/CHF 25.979 -0,25%

21. 10. 2009

0 komentářů

Býčí nálada ovládla zlato, později se přidala i ropa

 


 

Do ropy vstoupila býčí nálada

Pohyb ceny ropy mimo vytvořeného pásma přišel v týdnu, kdy zprávy americké energetické informační agentury ukázaly býčí, pozitivní očekávání a dali tak obchodníkům signál, na který čekali. Kontrakt na listopadovou dodávku ropy tak vytvořil minulý pátek nové maximum roku 2009 na úrovni 78,17 USD/barel.

Hlavním impulsem růstu byl propad zásob zemního plynu o 5,2 milionů barelů, namísto očekávaného nárůstu o 0,8 milionů barelů. Zajímavé je, že za propadem zásob stála snížená aktivita rafinerií, způsobená slabým poptávkou. To znamená, že trh bude následující reporty o stavu zásob sledovat velmi pozorně.
Budoucí týdny nám jasně naznačí, co nás bude čekat do konce roku. Mnozí správně argumentují, že prolomení pásma směrem nahoru může pokračovat v rostoucím trendu, který pozorujeme už od března. Další významnou úrovní z pohledu technické analýzy je cena 90 USD. Ta je 50procentní hladinou Fibonachiho návratu z klesajícího trendu loňského roku.

V této chvíli potřebujeme potvrzení prolomení, a tak hledáme nákupní příležitost, která by mohla vzniknout poklesem ceny směrem k hodnotě 76,30 USD / barel. Stop loss příkaz by měl být umístěn na hodnotě loňského maxima, tedy na úrovni 75 USD pro listopadový kontrakt. Příští týden sice tento kontrakt vyprší a začne obchodovat kontrakt prosincová, ale uvedené úrovně jsou platné i pro ten prosincový.

Cenový růst by mělo zlato potvrdit mírnou korekcí

O zlatě je stále populární říkat, že chrání proti inflaci. Myslíme si, že to není zcela přesné. Zlato je ochranou proti nestabilitě. Má tendenci růst jak v případě neočekávané inflace, tak neočekávané deflace. Proto cena tohoto kovu rostla v letech 1982 a 1985-1987. Rovněž se mu mimořádně daří i nyní, kdy USA zažívají první deflaci od roku 1955. V důsledku toho tak vidíme potenciál růstu ceny zlata po prolomení hladiny 1000 USD až k cenám 1100 USD, a dále k úrovni 1300 USD za unci. Cesta k tomuto cíli však bude posetá častými korekcemi.

Udržitelnost momentálního cenového růstu by zlato mělo potvrdit tak, že po dosažení maxima na úrovni 1072 USD / unci uvidíme určitý pokles ceny, který otestuje sílu růstového trendu. 

V této chvíli jsou na trhu otevřeny velké spekulativní sázky na další růst a určitá konsolidace je nutná k tomu, aby cenový nárůst byl udržitelný.  Technicky je možný návrat k maximu z roku 2008, tedy ceně 1032,72 USD / unci a na této ceně doporučujeme kupovat. Z krátkodobého pohledu, hlavní faktor ovlivňující cenu – dolar, našel na úrovni 1,500 za EUR určitou podporu. Takže se na měnovém páru EURUSD dá čekat určitá konsolidace, než americká měna začne opět oslabovat. Další úrovní podpory pro cenu zlata jsou hodnoty 1024 USD a 985 USD.

Mráz a déšť podpořily růst cen agrokomodit

Cena cukru za poslední rok více než zdvojnásobnila a předminulý týden se opět vydala nahoru. Pokud prolomí úroveň 24,90 USD, tak pro březnový kontrakt ICE Nyboe by to mohlo být nákupní signál na růst ceny až k hranici 40 USD. 

V uplynulých týdnech si našli cestu k vyšším cenám také obiloviny a sója. Pomohlo jim několik faktorů – slabý dolar vzrostl na mezinárodních trzích konkurenceschopnost amerických farmářů a také nepříznivé počasí způsobené mrazy a deštěm. Teploty pod bodem mrazu pravděpodobně způsobí nižší výnosy. Jak velké škody vznikly, na to je ještě brzy hledat odpověď.

REKLAMA

Vidíme, že klesající trend byl přerušen a nákupní příležitosti budeme hledat v prosincových kontraktech kukuřice na úrovni 350 USD, pšenici na 480 USD a sójových bobů za 945 USD.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *