Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Burza dnes může děkovat bankám

Banky stále hýbou finančním světem a vypadá to, že tomu tak ještě nějaký čas bude. Dnes však přinesly optimismus a na trzích konečně zavládla optimismus.

Dnes jsme se nakonec přeci jen dočkali korekce předešlých propadů, která se původně měla dostavit už včera. Takže sice pozdě, ale lepší, než nikdy. Dnešní objemy na pražské burze sice nebyly nic moc, nakonec ale celkově pozitivní nálada na trzích pomohla i našemu akciovému trhu a index PX svůj ne příliš dobrý začátek dotáhl do úspěšného konce (+1,05 %).

Jednoznačně největší zásluhu na tom má Erste Bank, která díky dobrým výsledkům bankovního sektoru v Evropě zakončila den na rovných 1 100 korunách a přidala tak bezmála čtyři procenta (+3,97 %). Podruhé za sebou také velmi mírně posilovala Komerční banka, od hranice 4 000 korun se však nedokáže odpoutat (+0,15 %). Za zmínku pak ještě stojí posílení společnosti CME (+1,77 %), která si připsala první růstovou seanci od konce května.

Ničím novým nás nepřekvapily akcie developerů, které klesají stále níž a prakticky denně dosahují svá historická minima. A i když je mnoho investorů začíná považovat za levné, velmi atraktivní a vhodné k nákupu, existuje ještě stále spousta názorů, že propad ještě není u konce. Změnou bylo pouze to, že si oba tituly vyměnily posty v pomyslném řebříčku a hůře dnes dopadly akcie ECM (-5,21 %), zatímco ORCO po dvou pětiprocentních dnech v poklesech trochu zpomalilo (-2,43 %).

Ve vytrvalém červnovém propadu bohužel pokračují akcie pojišťovací skupiny VIG (-2,04 %). Ke dvacítce za akcii se opět posouvají akcie AAA Auto (-3,58 %), které podobně jako VIG ztrácejí s výjimkou jednoho dne už od začátku června a omnoho lépe na tom není ani Pegas Nonwovens (-4,15 %), který byl dnes druhým nejztrátovějším titulem.

Jak již bylo zmíněno, v Evropě se dnes dařilo bankovnímu sektoru, velmi pozitivně zapůsobila makrodata z USA, a po výrazném včerejším zdražení nakonec klesla i cena ropy, takže prakticky nic nestálo v cestě tomu, aby si evropské trhy připsaly první růst po šesti dnech (FTSE +1,17 %, DAX +0,97 %, CAC +0,24 %, ATX +2,4 %, WIG +1,14 %, BUX +0,82 %).

V USA se dnes opět daří finančnímu sektoru, kterému evidentně moc neublížila ani zpráva o odvolání dvou vrcholových manažerů v bance Lehman Brothers poté, co banka ohlásila velkou ztrátu a oznámila záměr upsat nové akcie, čímž se společnost opět zařadila mezi nejztrátovější tituly dneška. Celkově si trhy po dvě a půl hodině připisují zisky něco přes jedno procento (DJIA +1,27 %, S&P 500 +1,01 %, Nasdaq +1,30 %).

Zdroj: Fio, Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.