Středa 22. září. Svátek má Darina.

Bundesbank: Kdepak máme naše zlato?

Investice 27.01.2014 | 16:37 0 Komentářů

Finanční svět byl minulý týden šokován požadavkem Německé Bundesbank o repatriaci velké části svých zlatých rezerv držených v zahraničí. Do roku 2020 chce mít Německo 50 % celkového množství zlata zpět ve Frankfurtu nad Mohanem – včetně 300 tun z Federálního rezervního systému. Oznámení Bundesbank přichází jen tři měsíce poté, co Fed odmítl audit, který měl být zaměřen na kontrolu podílů ve zlatých rezervách.  Mohl to být pouze tah, který měl silně ovlivnit poptávku, ale mělo to pro některé hráče na trhu možná nečekaný efekt (komentář Zlaťáky.cz).

Německo se tedy zdá být probuzeno do reality, na kterou se centrální banky po celém světě připravují již dlouhé měsíce. Dolar již nebude dlouho bezpečným útočištěm.  Vypadá to, že jejich obavy jsou důvodné, neboť zdánlivá neschopnost Fedu vrátit to, co z právního hlediska náleží Německu, hovoří o tom, že se již Německo nemůže spolehnout na Washington. Německo je ekonomicky silný národ s druhou největší zlatou rezervou na světě.

Otázka je však jasná, proč bude trvat převod zlata až sedm let?

Vzhledem k tomu, že je Fed částečně závislý na rezervách bankovního systému pro jeho samotnou existenci, mohlo se stát, že FED  Německo zdvořile požádal o sedmiletý plán, aby si mohl zachránit tvář, a aby se zabránilo situaci, že se budou další vkladatelé dožadovat  o navrácení zlata. Tento „run“ na FED by měl pro tuto instituci nedozírné následky a zbytek kredibility by vyšel do ztracena.

Fed nyní dál může tisknout větší množství dolarů a státních dluhopisů a kupovat  zlato na volném trhu, aby se vyhnul úrokům z prodlení, ale takový krok by mohl výrazně zvýšit cenu zlata. Poslední věc, kterou Fed  nyní potřebuje, je že cena zlata  připomene světu klesající hodnotu a slávu dolaru.

 zlataky-zlato-140127

Spotová cena zlata bude stabilní na hranici 1 268 dolarů za unci, po dosažení dvouměsíčního  vrcholu 1 278.01 dolarů/unci. „Špatný výkon amerických akcií pozvedl  náladu a zvýšil poptávku po zlatě jako bezpečném útočišti“, řekl Joyce Liu, investiční analytik společnosti Phillip Futures.  Zlato je často vnímáno jako alternativní investice do rizikových aktiv, jako jsou akcie. Ale Liu varoval, že korekce by byla možná vzhledem k nedávné ostré rally cen a odporu kolem 1 275 dolarů.

V pondělí 27. ledna ve 12 hodin se zlato obchodovalo za 1 267.70 dolarů za unci, stříbro se dostalo pod 20 dolarů, a to na cenovou hranici 19.85 dolarů za unci. 

Ing. Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.