Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Bulharsko zadrželo pět lidí kvůli údajnému útoku na banky

Investice 29.06.2014 | 14:38 0 Komentářů

Ministr vnitra Cvetlin Jovčev prohlásil, že úřady již od čtvrtka vyšetřují šíření poplašných zpráv o bankovním sektoru.

Bulharsko zadrželo pět lidí kvůli údajnému útoku na banky

Sofia – Bulharsko zadrželo již pět lidí kvůli údajné snaze o destabilizaci tamního finančního systému rozšiřováním falešných informací o zdraví bank. Tamní úřady v neděli ohlásily zadržení dalších tří lidí poté, co již v sobotu informovaly o prvních dvou zatčených.

Bulharská centrální banka v pátek uvedla, že Bulharsko čelí pokusům o destabilizaci země prostřednictvím útoků na bankovní systém. Ministr vnitra Cvetlin Jovčev prohlásil, že úřady již od čtvrtka vyšetřují šíření poplašných zpráv o bankovním sektoru.

Centrální banka za hlavní cíl útoků označila třetí největší bulharskou banku First Investment Bank.

Již minulý týden znepokojily Bulhary zprávy o problémech ve čtvrté největší bulharské bance Corporate Commercial Bank (CCB). Ty vedly k rozsáhlému vybírání vkladů, což přimělo centrální banku, aby nad CCB převzala kontrolu a zastavila její aktivity.

Také First Investment Bank se uplynulých dvou dnech stala terčem vybírání vkladů.

Kolaps ekonomiky nehrozí

Centrální banka ve snaze o uklidnění situace přislíbila, že využije všech svých prostředků k ochraně úspor obyvatelstva. Vyzvala rovněž všechny státní úřady a politické strany, aby pomohly obnovit důvěru veřejnosti v bankovní systém.

Lídři bulharských stran se tento týden dohodli, že 5. října se budou konat předčasné volby. Vůdce hlavní opoziční strany v pátek vyzval vládu, aby ještě před volbami požádala o pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF).

Ekonomové se však podle agentury Reuters navzdory současným hospodářským a politickým problémům nedomnívají, že by bulharské ekonomice hrozil kolaps.

„Bankovní systém je stabilní a nový úvěr od MMF momentálně není zapotřebí,“ uvedl jeden z analytiků sofijského Institutu pro tržní ekonomiku. „Úvěrový rating země zůstává navzdory nynější panice vysoký,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.