Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Životní Buffettova sázka: věří USA, koupil železnici

Investice 03.11.2009 | 17:43 0 Komentářů

Americký investor převzal většinový podíl v železnici, která dopravuje po USA uhlí.

Washington – Miliardář Warren Buffett provedl největší nákup svého života. Muž, podle jehož investiční společnosti Berkshire Hathaway se často řídí pohyby akcií i měn po celém světě, koupil za 34 miliard dolarů (přibližně 610 miliard korun) železniční společnost Burlington Northern Santa Fe.
Jde o jeden z největších kontraktů svého druhu vůbec, poznamenává agentura Bloomberg, která o obchodu druhého nejbohatšího muže světa informovala. Buffett převzetím Burlingtonu sází na oživení americké ekonomiky, protože jedině v tom případě se mu investice vyplatí.
Za jednu akcii železniční společnosti zaplatí 100 dolarů, tedy o třetinu víc, než kolik stála dnes na burze. Z části zaplatí hotově, část obchodu pokryje akciemi své firmy.
Sázka na uhlí
„Je to všeobecná sázka na ekonomickou budoucnost Spojených států,“ citoval Bloomberg  Buffetta. Železniční doprava je podle něj pro americké hospodářství klíčová, což odvětví pocítí, jakmile se největší ekonomika světa vrátí k růstu. „Takové sázky mám rád,“ libuje si investor, známý tím, že jde vždy proti proudu. „Buďte chamtiví, když se všichni bojí, a mějte strach, když všichni chamtivě nakupují,“ opakuje často Buffett svou investorskou zásadu, která mu vynesla pohádkové jmění, jež předčí pouze Bill Gates.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.