Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Buffett s býčím sentimentem v dlouhodobém horizontu

Warren Buffett, považovaný za možná nejúspěšnějšího investora všech dob, investuje, když většina investorů panikaří a prodává. Jeho vlajková loď Berkshire Hathaway, Inc investovala loni přes 20 mld. USD s cílem profitovat v příštích letech, když se ekonomika a trhy zotaví (Zpráva Capital Partners).

Berkshire Hathaway (BRK.A) se profiluje jako investiční manager zejména v oblast pojištění a zajištění, investuje na akciových trzích globálně a v posledním období i meziodvětvově. Byla založena v roce 1889.

Začátkem roku 2008 měla 44 mld. USD volné hotovosti. V roce 2007 totiž Buffett nenašel pro volné zdroje vhodné použití.

V březnu 2008 koupil 60 % akcií Marmon Holdings za 4,5 mld. USD, v červenci investoval 3 mld. USD do Dow Chemical (DOW). Další investicí byla spol. Wm. Wrigley Jr. , za kterou utratil 6,3 mld. USD.

Další společnosti, o které projevil zájem, byla Constellation Energy (CEG), General Electric (GE) a Goldman Sachs (GS).  Zvýšil svoje akciové podíly i ve společnostech ConocoPhilips (COP), Burlington Northern (BNI) a U.S.Bancorp (USB).

Buffett hledá investice pro období 10 – 15 let. V tom má určitou výhodu na rozdíl od individuálních investorů a hedge fondů, kteří mají krátkodobější cíle. V dlouhodobém horizontu vidí americkou ekonomiku optimisticky, v krátkodobém spíš negativně.

Investoři, kteří přemýšlí dlouhodobě, sledují investice tohoto „guru“ a berou je jako návod a inspiraci. Ne všechny jeho kroky jsou však úplně vydařené a správně načasované.

Buffett říkává: „ Buď bázlivý, když jsou ostatní nenasytní, a buď hladový, když jsou ostatní ustrašení“.

CAPITAL PARTNERS a.s.

Andrej Kohút

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.