Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Bude Česko muset vracet evropské dotace?

Podle premiéra Andreje Babiše nebude muset Česko vracet evropské dotace. Uvedl to ve Sněmovně na úvod debaty ke schvalování návrhu státního rozpočtu. 

Podle Deníku N mělo Česko v souvislosti s auditní zprávou Evropské komise vracet 451 milionů korun. Pozdější informace téhož média hovoří o stovkách milionů. Server Info.cz uvádí, že má jíž o 235 milionů korun. Důvodem vracení dotací má být skutečnost, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože má nadále rozhodující vliv na Agrofert, ačkoliv firmu vložil do svěřenských fondů.

„Není pravda, že se budou vracet peníze. Není na to nejmenší důvod. Považuji za absurdní, že evropští auditoři vykládají české právo a poučují nás, jak ho vykládat,“ uvedl premiér. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová několikrát podotkla, že audit byl Bruselem označen za důvěrný, vláda tedy jeho znění odmítá zveřejnit.

Česko má nyní dva měsíce na to, aby uvedlo, zda souhlasí se závěry auditu. Pokud část závěrů odmítne, je ještě možné vyvolat slyšení u Evropské komise.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.