Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Brusel táhne na řetězce, zkoumá jejich mléčné praktiky

Investice 22.07.2009 | 12:30 0 Komentářů

EU se zajímá o trh s mlékem

Brusel – Evropská komise zkoumá, zda obchodní řetězce nezneužívají své síly v neprospěch konečných spotřebitelů. Týká se to především trhu s mlékem, kde si již delší dobu producenti stěžují, že jim prodejci nabízejí likvidační výkupní ceny. EK to uvedla v dnes zveřejněné analýze trhu s mlékem. 
Poslední krok komise je tak v souladu s neoficiálními informacemi, že by se EK mohla začít zajímat o marže obchodníků. Tlačí ji k tomu hned několik členských států EU, kterým se nelíbí především právě nízké výkupní ceny mléka. 
Nebudeme váhat
„Jestliže komise přijde na to, že na trhu nefunguje hospodářská soutěž, nebude váhat využít všech svých pravomocí. Národní úřady, které hlídají hospodářskou soutěž, přitom mají podobné pravomoci a musí hrát důležitou roli v uplatňování práva hospodářské soutěže,“ pohrozila komise v analýze. 
Komise však zatím žádný konkrétní zásah proti chování obchodních řetězců neuvedla, ale dala najevo, že počítá s možným vznikem celoevropského systému, který by monitoroval ceny potravin. Ten by měl nejen srovnávat ceny v jednotlivých státech, ale měl by shromažďovat i informace o producentech, zpracovatelích a obchodních řetězcích. „Mělo by to pokrýt všechny sektory, nejen mlékárenský,“ uvedla EK. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.