Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Britská ekonomika roste nejrychleji za posledních 9 let

Investice 27.08.2010 | 12:41 0 Komentářů

Přes výrazné oživení panují obavy z vývoje v příštím roce

Londýn – Nejrychleji za posledních devět let rostla britská ekonomika ve druhém čtvrtletí. Proti předchozím třem měsícům stoupla o 1,2 procenta. Zdejší statistický úřad se oproti předpokladu zmýlil jen o desetinku procentního bodu. Jeho předběžný odhad z minulého měsíce totiž činil 1,1 procenta.
V meziročním srovnání ekonomika podle revidovaných údajů stoupla o 1,7 procenta. To představuje rovněž zlepšení o 0,1 procentního bodu oproti předběžnému odhadu. Za zvýšením údajů stojí překvapivě silný výkon stavebního sektoru.
Podle agentury Reuters sice hospodářské oživení v Británii v prvním pololetí výrazně zrychlilo, ekonomové však mají obavy, že v příštím roce by mohl být hospodářský růst zasažen oslabením světové ekonomiky a úspornými opatřeními britské vlády.
Druhé čtvrtletí byl vrchol
„Druhé čtvrtletí pravděpodobně představuje vrchol čtvrtletního růstu, protože zpřísňování rozpočtové politiky a obnovené zpomalení světové aktivity brání silnějšímu oživení,“ uvedl analytik Hetal Mehta z firmy Daiwa Capital Markets. „Nulový příspěvek ze strany čistého (zahraničního) obchodu je zklamáním a zpochybňuje, do jaké míry se může Británie spoléhat na oživení tažené exportem,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.