Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Broker Consulting: Zájem o hypotéky stále roste, Češi ale důkladněji vybírají banku

Comeback zájmu o hypotéky, který zažila Česká republika v roce 2010, nadále pokračuje. Finanční skupina Broker Consulting zaznamenala v České republice v prvních dvou měsících letošního roku meziroční nárůst objemu zprostředkovaných hypoték o 41 %. V roce 2010 zprostředkoval Broker Consulting hypotéky více než 1200 domácnostem v celkovém objemu 2 mld. korun, což je o 61 % více než v roce 2009 (tisková zpráva Broker Consulting).

V roce 2010 jsme byli svědky dynamického oživení trhu nemovitostí. Celkový objem hypoték 84,8 mld. na českém hypotečním trhu znamenal růst ve výši 10,9 mld. Kč, což odpovídá 14,8% meziročnímu nárůstu. (Jde pouze o hypoteční úvěry občanům, nikoli podnikatelské úvěry.) Společnost Broker Consulting zaznamenala za stejné období (12 měsíců roku 2010) nárůst ve výši 61 %. To potvrzuje trend posledních let – Češi si stále častěji konzultují výběr banky, v níž budou hypotéku čerpat, s nezávislými poradci.

Za partnera při hledání té nejvýhodnější formy financování vlastní nemovitosti si nás v roce 2010 zvolilo o 45 % klientů více než v roce 2009. Ukazuje se, že nezávislé porovnání takřka všech bank a stavebních spořitelen, které již léta poskytujeme, se stává velmi oblíbenou a využívanou službou. Díky našemu přístupu ušetří klienti měsíčně při financování bydlení v průměru více než 700 korun,“ říká generální ředitel Broker Consulting Petr Hrubý.

Zvýšený zájem o zprostředkování hypoték našimi nezávislými poradci jsme zaznamenali už v předchozích letech, kdy zažíval český hypoteční trh oslabení,“ potvrzuje ředitel PR Broker Consulting Jan Lener. „I v roce 2009, kdy se krize projevila v České republice poklesem zájmu o hypoteční úvěry o 39 %, Broker Consulting udržel objemy úvěrů na stejné úrovni, jako v předchozím roce.

Rostoucí zájem o hypotéky pokračuje i v letošním roce. Za první dva měsíce roku 2011 poskytli konzultanti finanční skupiny Broker Consulting hypoteční úvěry v celkovém objemu 340 mil. korun. Meziročně to znamená nárůst o dalších 41 %.

K oživení českého hypotečního trhu v roce 2010 přispěla jak celková nálada v ekonomice, tak i pokles úrokových sazeb i snížení prodejních cen zvláště starších nemovitostí. Zatímco v lednu 2010 se průměrná úroková míra pohybovala na úrovni 5,52 %, na konci loňského roku bylo možné hypotéky sjednat se sazbou i pod 4 % (průměrná úroková míra dosáhla hodnoty 4,23 %).

Ve srovnání s hypotékami ale nezávislí poradci Broker Consutling letos pozorují snížený zájem klientů o stavební spoření. S legislativními změnami platnými od ledna 2011 poklesl počet zprostředkovaných smluv o stavebním spoření o polovinu. Klienti, kteří neuzavírali stavební spoření za účelem využití úvěru, nyní hledají nové a efektivnější způsoby zhodnocení naspořených peněz.

2 komentáře: “Broker Consulting: Zájem o hypotéky stále roste, Češi ale důkladněji vybírají banku”

  1. Franta Vomáčka napsal:

    Jenom 2 miliardy za rok? To je dost málo, Partners měli přes 8, Fincentrum 6, OVB 5, to má Broker vážně tak málo? Čím to je, víte?

    • Juhu napsal:

      Bylo to přesně kolik jejich klienti potřebovali. Zdá se Franto, že tobě jde jen o to prodat co nejvíce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.