Pondělí 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Britské volby již asi libře příliš nepomohou…

Vývoj ekonomiky 12.12.2019 | 10:15 0 Komentářů

Řada Britů věří, že dnešní volby přinesou konečně trochu jasno do otázky brexitu. I proto si také v průzkumech udržoval v posledních týdnech náskok Boris Johnson, jehož plán je při porovnání s opozicí přece jen trochu přímočařejší – odejít z Evropské unie na konci ledna, a to podle poslední s Bruselem předjednané dohody. Pokud dnes konzervativci získají ve sněmovně většinu, nechá Johnson pravděpodobně ještě před Vánocemi hlasovat právě o této výstupní dohodě a libra může ještě mírně posílit. Trhy však do značné míry na tento scénář sází a výraznější prostor pro posílení libry už před sebou nevidíme – také kvůli přetrvávající vnější nerovnováze Británie (deficit běžného účtu opět přesahuje 3,5 % HDP) a současně kvůli tomu, že rozvodová dohoda s EU teprve nastartuje novou složitou kapitolu vyjednávání obchodní dohody Británie s EU.

Výraznější nejistotu by na trhy vrátil scénář, ve kterém by konzervativci většinu nezískali. Pokud by to bylo o více než pět až osm hlasů, byli by pravděpodobně nuceni spolupracovat s liberálními demokraty, kteří požadují nové referendum.Brexit by se oddálil a paleta možných vyústění opět rozšířila… a vyšší nejistotu by pravděpodobně libra nenesla minimálně krátkodobě dobře.

Další zásadní událostí dneška je zasedání ECB. Na něm se poprvé představí ve vedoucí roli Christine Lagardeová, která toho k měnové politice zatím trhům příliš neřekla. Počítáme, s tím, že ECB lehce zhorší svůj inflační výhled. Lagardeová ovšem bude spíše chtít akcentovat stabilizaci předstihových indikátorů a pravděpodobně nebude chtít otevírat vůbec debatu o možném nasazení nových měnově-politických zbraní. To by pro euro za jiných okolností mohlo být lehce pozitivní, dnes ale trhy budou ještě vyčkávat na výsledky britských voleb. Volební místnosti se uzavřou až ve 23:00 a ne dlouho poté se objeví v éteru první odhady výsledků…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.