Středa 24. února. Svátek má Matěj.

Britské podniky apelují na vládu, aby se dohodla s EU. Negativní dopady brexitu bez dohody zasáhnou hlavně ty malé

Vývoj ekonomiky 10.10.2019 | 16:45 0 Komentářů

Boris Johnson hodlá z EU ke konci října vystoupit, ať již s dohodou anebo bez ní. Britská ekonomika, která začíná pociťovat zpomalování růstu globální ekonomiky, je ohrožena hospodářskou recesí. Podniky apelují na vládu, aby se s EU dohodla. 

„Britská ekonomika, je teď na křižovatce,“ upozorňuje Yael Selfinová, hlavní ekonomka britské pobočky KPMG. „Navzdory problémům, jako je zpomalující globální ekonomika, má britské hospodářství potenciál během příštích 12 měsíců zesílit. Brexit bez dohody by to však mohl zhatit a spustit v Británii první recesi za deset let,“ dodává.

Mezi podniky převládá pesimismus. Výzkum Federace malých podniků (FSB) ukázal, že negativních dopadů brexitu bez dohody se obává přibližně 40 procent malých podniků. Pokud britská vláda nedosáhne dohody, Británie přijde o přístup na jednotný trh EU. Obchodní vztahy s evropskými zeměmi by se pak řídily podle pravidel WTO, což znamená zavedení cel, kontrol a další administrativy. Řada britských maloobchodních firem na se na tuto skutečnost nedokáže připravit.

Zdroj: Týden.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.