Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Britská libra na historickém minimu

Britská libra včera klesla vůči euru na historické minimum 0,98 EUR/GBP. Negativními impulsy byly především zprávy o dalším zlevňování nemovitostí a propouštění.

I když letos ceny nemovitostí v Británii klesly už o 8,7 % (v Londýně o 10,1 %), další pokles čeká trh nemovitostí podle konzultační společnosti Hometrack i v příštím roce.

Další velmi špatnou zprávou, která negativně ovlivnila britskou měnu, je průzkum britského Institutu pro personalistiku a rozvoj (CIPD), podle něhož by v příštím roce mohlo přijít o práci až 600 000 lidí. To je nejvíce za posledních dvacet let. Nejvíce lidí by mělo být propuštěno po Novém roce a do Velikonoc může přijít o práci až polovina z předpokládaného počtu propuštěných lidí.

Podle analytiků není daleko doba, kdy se euro dostane k britské libře na úroveň jedna k jedné. Za poslední rok klesla libra vůči euru nejvíce od jeho zavedení, o 25 %. Většina analytiků očekává, že centrální banka bude pokračovat ve snižování úrokové sazby, která již letos klesla z 5,5 % na 2 %.

Zdroj: iHNed

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.