Středa 29. září. Svátek má Michal.

Britská libra dnes padla na dvouměsíční minima po zveřejnění inflace

Investice 12.11.2013 | 15:11 0 Komentářů

Měnový pár GBP/USD dnes propadl na nejnižší hodnotu od 13. září až na 1,5853 po zveřejnění klesajícího indexu spotřebitelských cen (CPI) ve Velké Británii. CPI klesl ze zářijových 2,7 % na 2,2 % v minulém měsíci, což znamenalo 13 měsíční minimum. Očekával se však pouze pokles na 2,5 % (komentář XTB).

xtb-gbp-2m-low-131112 Libra už klesá třetím dnem v očekávání inflačního reportu Bank of England (BoE), který je hlavním vodítkem dalšího pokračování měnové politiky. V předchozím reportu BoE zmínila zachování rekordně nízkých sazeb na úrovni 0,5 % do té doby, než nezaměstnanost klesne pod 7 %. To však očekává až na konci roku 2016. Nízká inflace je hrozbou většího tlaku na rozvolnění měnové politiky (pokles úrokových sazeb + navýšení programu nákupu aktiv).

Graf: Vývoj měnového páru GBP/USD od počátku září (denní graf – D1)

 

Tlak na pokles měny se po zveřejnění inflace v eurozóně na konci října projevil také na euru. Důsledkem bylo snížení úrokových sazeb Evropské centrální banky a prodloužení splatnosti dlouhodobých půjček. BoE se by se mohla pravděpodobněji vydat cestou navýšení programu nákupu aktiv. Na každý pád se další rozvolnění měnové politiky zdá být blíže, než se mohlo ještě před několika týdny zdát.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.