Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Brexit bez dohody zdraží automobily

Vývoj ekonomiky 24.09.2019 | 11:09 0 Komentářů

V případě brexitu bez dohody by zavedení cel WTO na automobily a dodávky autodílů přineslo zvýšené náklady, které by dopadly na spotřebitele. V přepočtu by se mohlo jednat až o 147 miliard korun, upozorňují zástupci evropského automobilového průmyslu. 

Zatímco u autodílů by bylo v případě divokého brexitu uvaleno clo mezi třemi a čtyřmi a půl procenty, na samotné automobily by začalo platit clo desetiprocentní. Jen z České republiky se do Velké Británie ročně vyveze asi 150 000 aut, přičemž v loňském roce byly do Spojeného království vyvezeny vozy a autodíly celkem za 61 miliard korun. Tuzemské Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) se proto připojilo k výzvě, kterou představitelé evropského automobilového průmyslu požadují, aby představitelé Velké Británie a EU této situaci předešli.

„Spojené království je pro český autoprůmysl významným obchodním partnerem, ať už z pohledu odbytu finálních výrobců na tamních trzích, nebo také z pohledu dodavatelů, kteří své produkty dodávají do UK přímo i prostřednictvím dodávek do dalších exportních zemí, typicky například do německých vozidel,“ říká prezident AutoSAP Bohdan Wojnar.

Nejen celní zatížení, ale také další opatření a odlišný přístup k regulaci, například k homologacím vozidel, by oslabil evropský automobilový trh ve světové konkurenci. Vedlo by to ke zpomalení ekonomiky i ke zdražení automobilů pro koncové zákazníky, upozorňuje Wojnar.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.