Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Brazílie investuje 5 miliard dolarů do podmořské těžby ropy

Hlavním investorem by měla být brazilská státní těžební společnost Petrobras (Petróleo Brasileiro), která také počítá s pronájmem těžebních věží a výrobou nových lodí. Celková investice by se mohla vyšplhat až na 15 miliard dolarů.

Společnost Petrobras by se měla zaměřit především na svá nová naleziště, zejména v pánvi Santos. Zde došlo zatím k poslednímu nálezu. Ložisko se však nachází v hloubce kolem sedmi kilometrů a díky velkým nánosům písku a soli bude těžba velmi nákladná. Další ložisko se nachází v oblasti Tupi. Podle posledních odhadů by zde mohlo být až 8 miliard barelů, což by znamenalo největší nález na západní polokouli od roku 1976.

Prezident Luiz Inácio Lula da Silva v souvislosti s plánovanou investicí uvedl, že v současnosti brazilská námořní těžba ropy zaměstnává přibližně 40 000 lidí a díky plánu modernizace by se tu mělo uplatnit dalších 8000 lidí. Většina odborníků pro tento projekt bude pocházet z Brazílie. Celý projekt by měl být hotov kolem roku 2017.

C ena ropy se nyní pohybuje na úrovni 133 dolarů za barel, analytici odhadují cenu ropy na konci roku až na 200 dolarech za barel .

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.