Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Boris Johnson vystoupil v rozbouřeném parlamentu. Soud se zmýlil, tvrdí britský premiér

Vývoj ekonomiky 26.09.2019 | 13:14 0 Komentářů

Boris Johnson vystoupil v dolní sněmovně na obnoveném zasedání. Nejvyšší soud Spojeného království rozhodl, že vynucená přestávka parlamentu byla v rozporu se zákonem. Podle Johnsona je parlament paralyzovaný a měl by vyslovením nedůvěry umožnit volby, anebo nechat premiéra dotáhnout vystoupení z EU v termínu. 

Vůdce opozice Jeremy Corbyn je ochoten jednat o předčasných volbách pouze v případě odstranění rizika tvrdého brexitu. „Je to velmi jednoduché: Chcete-li volby, zařiďte odklad (brexitu) a pojďme na to,“ vzkázal Johnsonovi.

„Johnson by měl skoncovat se svými ostudnými hrami. Požádá-li o odklad a odstraní-li nebezpečí brexitu bez dohody 31. října, SNP bude hlasovat pro volby,“ uvedla na twitteru Nicola Sturgeonová, šéfka strany SNP, která má v parlamentu 35 křesel.

Johnson, který se nehodlá omluvit za vynucené přerušení zasedání parlamentu, prohlásil: „Není to absolutně žádná neúcta vůči justici, když řeknu, že si myslím, že se soud mýlil, když se vyslovil ohledně v zásadě politického problému.“

Brusel obdržel od britské vlády jisté dokumenty, ale má jít pouze o předběžný návrh. Vyjednávání o alternativě k tzv. irské pojistce stále probíhají. Podle irského premiéra Leo Varadkara bude uzavření dohody na unijním summitu těžko realizovatelné, nepředloží-li britští vyjednavači plnohodnotný návrh do konce příštího týdne.

Zdroj: iHNED.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.