Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Boom korporátních dluhopisů může spustit příští recesi

Investice 31.12.2019 | 15:28 0 Komentářů

Podle informací agentury Bloomberg byly za první tři kvartály letošního roku vydány korporátní bondy v hodnotě přes 1,95 bilionu dolarů. Kvalita vydávaných dluhopisů je ale velmi bídná.

„Příčin dluhopisového boomu je více. Počínaje politiky a jejich nevolí k reformám přes centrální banky a relativně málo účinnou měnovou politikou. Tisknutím peněz a vyráběním další likvidity se totiž problém s růstem neřeší, ale spíše se nafukují bubliny a investoři se posouvají do aktiv, kterým moc nerozumějí, a to právě v honbě za absolutním pozitivním výnosem,“ říká předseda Asociace pro kapitálové trhy ČR Martin Řezáč.

Podle expertů pak velký objem dluhopisů  ekonomice může umocnit průběh příští recese, a to především vlivem insolvencí. „Společnosti, které dluhopisy využívají, jsou často zadlužené více, než by bylo obvyklé v případě bankovního financování, a mají v případě recese menší schopnost pokrýt výpadek zisku a pravděpodobnost, že se tyto společnosti dostanou do úpadku je proto vyšší,“ uvádí David Zlámal ze společnosti EY.

V Česku je objem aktuálně nesplácených prostředků z dluhopisových emisí v současné době téměř miliarda korun. „Mezi takzvaným nepoučeným retailem je v tuto chvíli několik miliard korporátních dluhopisů prašivého charakteru, tedy firem, jejichž historie je krátká či jejichž obchodní model je velmi rizikový. Někteří držitelé takových dluhopisů přijdou nejen o úroky, ale i o značnou část jistiny,“ uzavírá Martin Řezáč.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.