CZK/€ 24.295 -0,12%

CZK/$ 23.007 -0,52%

CZK/£ 28.268 +0,19%

CZK/CHF 24.651 +0,20%

22. 02. 2010

0 komentářů

Bonitní klientela hledá alternativy a požaduje rozumnou rentu

 


 

Investice bonitní klientely přes Partners činí v průměru dva miliony korun a většina investorů pracuje s horizontem přibližně pěti let. Roste ale počet klientů, kteří mají investiční horizont do dvou let a kvůli nespokojenosti s nízkými úroky bankovních produktů aktivně hledají výhodnější alternativy,“ popisuje obvyklé požadavky klientů Partners Tomáš Prouza, ředitel péče o klienty.

Polovina bonitních klientů má zájem o vyvážené portfolio. Minulostí je tedy doba, kdy portfoliím českých investorů zcela dominovaly fondy peněžního trhu. Klienti Partners si uvědomují příležitosti na trzích, ale díky práci našich poradců chápou i důležitost diverzifikace,“ říká investiční analytik Partners Aleš Tůma. Zhruba třetina klientů požaduje konzervativní portfolio. I přes odeznívající paniku na finančních trzích zůstává poptávka po zajištěných produktech silná, a to i přes jejich vysoké náklady a častou neprůhlednost. „Podobnou jistotu by přitom klienti mohli získat levněji vhodnou kombinací konzervativních fondů s dynamickými, ale marketingové lákadlo „jistoty“ je pro ně často příliš silné,“ dodává Tůma.

Velmi pozitivní je pokles vyhraněných požadavků na investici do konkrétních odvětví nebo regionů, často založený pouze na zprávách v médiích nebo na minulé výkonnosti. „Řada klientů se v minulosti spálila, a tak již mnohem méně podléhají módním trendům, nejsou ochotní sázet vše na jednu kartu a jsou mnohem více ochotni diskutovat o svých plánech,“ zdůrazňuje Aleš Tůma. „Mnoho investorů přitom stále ještě reaguje na ekonomické dění a v době, kdy byly na jaře 2009 akcie levné, nakupovali výrazně méně, než když byly akcie na vrcholu. Dobrý poradce proto musí umět klientovi vysvětlit, jak nebezpečné je stíhat trh v amatérských podmínkách,“ varuje Pavel Kohout, ředitel pro strategii Partners.

Stále více klientů požaduje možnost průběžně čerpat výnosy z investic nebo portfolio postupně rozpouštět do pravidelné renty. „S postupně klesajícím náhradovým poměrem státních penzí a chybějícím druhým a třetím pilířem penzijního systému bude tento požadavek stále častější. Klienti nebudou chtít úspory jednorázově vybrat při odchodu do penze, ale postupně čerpat, což bude klást nové nároky na finanční poradce i na produktovou nabídku investičních společností,“ připomíná Tomáš Prouza, podle kterého budou právě investiční produkty zaměřené na důchodové zajištění nejvýznamnějším důvodem přílivu nových investic v následujících letech.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *