Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Boj o největší automobilku světa je těsný. GM rekord nestačí

Investice 15.01.2015 | 09:53 0 Komentářů

Volkswagen si už tentokrát nemusel pomáhat ani započtením nákladních aut, čeká se ale na výsledky Toyoty.

Boj o největší automobilku světa je těsný. GM rekord nestačí

Detroit – Americká automobilka General Motors (GM) sice loni prodala rekordních 9,92 milionu osobních a nákladních aut, což je meziročně o dvě procenta více, přesto ale zaostala za německým Volkswagenem. Ten loni prodal 10,14 milionu aut.

Čeká se však ještě na prodejní výsledky japonské Toyoty. Ta byla největším prodejcem aut na světě v letech 2012 i 2013, předloni se stala historicky první automobilkou, která překonala desetimilionovou hranici.

Volkswagen překonal GM také v roce 2013, ale jen díky započtení průmyslových nákladních vozů Scania a MAN ze skupiny. Tuto kategorii aut GM vůbec nevyrábí.

Za loňský rok už Volkswagen překonal GM o 15 000 vozů i bez započítání těžkých nákladních vozů. Těch Volkswagen prodal 199 900.

Volkswagen původně předpokládal překonání hranice deseti milionů prodaných aut až v roce 2018. Na stejný rok také plánoval obsazení pozice světového výrobce číslo jedna.

Prodej GM v Číně loni vzrostl o 14 procent, v Severní Americe o šest procent. V Evropě se však prodej snížil o deset procent a Jižní Americe o 15 procent. V Evropě GM v podstatě ukončil prodej značky Chevrolet. V Jižní Americe pak měl na prodej negativní dopad vývoj směnných kurzů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.