Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Boj miliardářů. Kellner chce převzít Chrenkovo impérium Agel

Investice 28.11.2014 | 06:43 0 Komentářů

Dveře má Kellnerovi otevřít Chrenkův menšinový společník Martin Polach, který v nemocničním holdingu vlastní čtvrtinu. S Chrenkem se dostal do sporů a hodlá se s ním rozejít.

Boj miliardářů. Kellner chce převzít Chrenkovo impérium Agel

Praha – Nejbohatší Čech Petr Kellner se rozhodl získat největší soukromou síť nemocnic v Česku a je připraven se kvůli tomu pustit do boje s většinovým vlastníkem zdravotního holdingu Agel, miliardářem Tomášem Chrenkem.

Napsala to páteční MF Dnes. Kellner podle listu spouští operaci, na jejímž konci má být převzetí Agelu skupinou PPF.

Dveře má Kellnerovi otevřít Chrenkův menšinový společník Martin Polach, který v nemocničním uskupení vlastní čtvrtinu. S Chrenkem se dostal do sporů a chce se s ním rozejít.

Polach však nemůže svou čtvrtinu v Agelu prodat bez Chrenkova souhlasu. Proto navrhl investorům, aby jeho akcie převzali do správy, vykonávali akcionářská práva a pokusili se s Chrenkem dohodnout na odkoupení čtvrtiny, nebo celého Agelu. Podle Polacha Chrenek porušoval povinnosti většinového akcionáře a poškozoval firmu i svého společníka.

Jeho právníci mají údajná pochybení zmapovaná a jsou ochotni jít s nimi před soud. Polach doufá, že Chrenek nakonec na vstup nového akcionáře kývne.

Jen Kellner chce jít do střetu

Polach s nabídkou oslovil všechny velké domácí finanční skupiny i investory ze zahraničí, do střetu s Chrenkem je ale připraven jít jen Kellner. Najal si již krizového manažera Richarda Benýška, s nímž už víckrát pracoval při nepřátelském převzetí firem. Benýšek třeba vyčistil provozovatele O2 areny od vlivu Aleše Hušáka, připomíná MF Dnes.

Skupina Agel v ČR provozuje 11 nemocnic a další zdravotnická zařízení. Od roku 2006 působí na Slovensku, kde provozuje čtyři nemocnice.

Pod skupinu spadá i síť akreditovaných zdravotnických laboratoří, ústavních a veřejných lékáren a distribuční společnost MARTEK MEDICAL. V Česku Agel zaměstnává 7500 lidí a ročně hospitalizuje přes 170 tisíc pacientů. Hodnotu Agelu odhaduje odborný posudek na 17 miliard Kč, některé zdroje uvádějí, že prodejní cena firmy je kolem deseti miliard korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.