Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

BNP Paribas zřejmě čeká rekordní pokuta za porušování sankcí

Investice 29.06.2014 | 21:04 0 Komentářů

Banka zřejmě bude muset za urovnání obvinění z porušování sankcí zaplatit rekordních 8,9 miliardy dolarů.

BNP Paribas zřejmě čeká rekordní pokuta za porušování sankcí

New York – Úřady ve Spojených státech podle médií pravděpodobně již v pondělí vyměří největší francouzské bance BNP Paribas pokutu téměř devět miliard dolarů (zhruba 180 miliard Kč) za porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě.

Podle listu Financial Times bude muset BNP za urovnání obvinění z porušování sankcí zaplatit rekordních 8,9 miliardy dolarů. Banka údajně v rámci dohody o urovnání rovněž přizná svou vinu.

O hrozbě vysoké pokuty pro BNP se hovoří již delší dobu. Francie dala začátkem června najevo, že hodlá zájmy banky BNP bránit. V té době se spekulovalo o pokutě přesahující deset miliard dolarů.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius takto vysokou pokutu označil za nepřiměřenou a varoval, že pokuta by mohla ovlivnit jednání Evropské unie a Spojených států o vytvoření zóny volného obchodu.

Generální ředitel BNP Jean-Laurent Bonnafe podle agentury Reuters v pátečním sdělení zaměstnancům uvedl, že banku v důsledku amerického vyšetřování porušování sankcí čeká „tvrdý postih“.

Dodal, že toto vyšetřování skončí „velmi brzy“. Vyšetřování se údajně týká zejména možného porušování sankcí vůči Súdánu v letech 2002 až 2009.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.