Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Blockupy Frankfurt. Antikapitalisté bojují s policií

Investice 18.03.2015 | 11:56 0 Komentářů

Tisíce lidí demonstrují při oslavách otevření nového sídla Evropské centrální banky. Časně ráno došlo k výtržnostem. Uvnitř sledujte protesty živě.

Blockupy Frankfurt. Antikapitalisté bojují s policií

Frankfurt – Ve Frankfurtu nad Mohanem ve středu časně ráno propukly nepokoje.

Němečtí antikapitalisté z hnutí Blockupy se bouří proti otevření nového sídla Evropské centrální banky (ECB) a demonstrace se neobešla bez násilí.

Aktivisté se střetli s policisty, házejí po nich dlažební kostky a zapálili nejméně tři hlídková auta.

Výtržnosti tisíců lidí se v souvislosti se slavnostním otevřením bankovního sídla, které začalo v 11 hodin dopoledne, čekají po celý den. Demonstrace je namířena taky proti vlivu ECB na úsporná opatření v Řecku a dalších zemích, které kvůli krizi potřebovaly pomoc mezinárodního společenství. 

Policie použila vodní děla, aby v davu černě oděných demonstrantů uvolnila cestu ke vstupu do nové budovy banky. Od zbytku ulice ji oddělovaly policejní zátarasy.

Zraněný policista

Už ráno demonstranti před budovou staré opery házeli kameny na policisty, z nichž jeden byl zraněn, píše server Deutsche Welle s odvoláním na policejní mluvčí.

Organizátoři demonstrace obviňují z vyprovokování násilí policii. „Chovali se, jako kdyby nastala občanská válka. Nic takového jsme neplánovali,“ řekl agentuře DPA mluvčí iniciativy Blokupy Hendrik Wester.

Předseda německých odborových svazů Oliver Malchow to ale vidí jinak. Antikapitalisté podle něj zašli příliš daleko. „Mluvíme tady o vážných zločinech, tohle už nemůžeme nazvat protestem,“ řekl televizi n-tv.

„Náš protest je proti ECB coby členovi trojky, která, přestože není demokraticky zvolena, hatí práci řecké vlády. Chceme konec úsporných opatření,“ řekl podle Reuters jeden z organizátorů demonstrace Ulrich Wilken. „Chceme hlasitý, ale pokojný protest,“ uvedl také.

Šéf Centrální banky ale kritiku odmítá. „Jako instituce Evropské unie, která hrála ústřední roli během krize, se ECB stala ústředním bodem pro ty, kteří byli touto situací frustrováni“ prohlásil během dnešní slavnostní inaugurace prezident ECB Mario Draghi. „Tato výčitka možná není fér – naše kroky byly zaměřeny právě na utlumení šoků, které utrpěla ekonomika,“ řekl mimo jiné.

Lidé házeli dlažební kostky na frankfurtskou radnici. Několik oken v přízemí bylo rozbito. Nedaleko radnice požárníci hasili hořící pneumatiku, zatímco v okolí se začaly rozléhat sirény policejních vozů, uvedl reportér agentury AFP. Policie podle agentury AP sdělila, že byly zapáleny nejméně dva policejní vozy.

Už ráno k ECB zamířila nejméně stovka demonstrantů.

Organizátoři demonstrace předpokládají účast nejméně 10 tisíc lidí, stejný odhad uvádí také policie. Z Berlína byl kvůli tomu vypraven mimořádný vlak, který přiváží 800 radikálů. Kromě něj do Frankfurtu zamířilo i 60 autobusů z takřka čtyř desítek evropských měst, napsala agentura AFP.

Frankfurtská policie povolala tisíce policistů. Připraveny jsou desítky vodních děl a vrtulníky, které mají pomoci se zajišťováním bezpečného průběhu středečních událostí. Kolem sídla ECB policie postavila zátarasy a umístila ostnatý drát.

ECB tvrdí, že má v plánu fungovat v plném rozsahu. Někteří zaměstnanci ale mohou pracovat z domova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.