CZK/€ 24.545 +0,06%

CZK/$ 24.818 -1,22%

CZK/£ 28.124 -0,20%

CZK/CHF 25.132 -1,04%

11. 04. 2010

0 komentářů

Biopotraviny z Číny pronikají stále víc do Evropy

 


 

Praha – Čína už začíná být problémem i pro výrobce biopotravin v Evropské unii. Dokonce se již stačila stát jedním z největších současných světových producentů biovýrobků. Čínské firmy je doma prakticky neprodávají, veškerá produkce se vozí především do Evropy a do severní Ameriky. Celkem 95 procent biopotravin se totiž spotřebuje ve vyspělém světě.
Protože podle šéfa agentury Green Marketing Toma Václavíka nemá v současné době Čína vlastní standardy pro ekologické zemědělství, musí tamní výrobky certifikovat zahraniční certifikační orgány. Podle toho, kam zboží bude určeno buď evropské, americké nebo japonské.
Nejde o saláty, ale ořechy či obilí
„Myslím si ale, že s čínskou konkurencí to není zatím kritické, většinu produktů denní spotřeby nelze dovážet na velkou vzdálenost. V případě ořechů, semen či obilí to ale možné je, a také se tak již děje. Pokud má takové zboží potřebnou kvalitu, představuje pro evropské bioproducenty velkou konkurenci, protože čínská produkce je levnější. Obranou proti dovozům je ale poučený spotřebitel, který preferuje místní produkci,“ tvrdí Václavík.
Modelovým příkladem takových spotřebitelů je hnutí LOHAS, které se ukázalo na konferenci Bio Summit 2010 v Praze. Spotřebitelé LOHAS totiž mimo jiné preferují nákup místních produktů i díky tomu, že při nákupech zvažují takzvanou ekologickou stopu, například dopad transportů potravin na životní prostředí. Jde v zásadě o rozšíření poptávky po Fair trade výrobcích o další společenské, sociální a dlouhodobé hodnoty, které hrají při nákupu nejen potravinářského zboží u spotřebitelů LOHAS zásadní roli.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.