Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Big Mac je v Česku sice levnější než v USA, ale…

Investice 23.07.2010 | 15:07 0 Komentářů

Extrémně drahý je Big Mac ve Švýcarsku a Norsku

Praha –  Hamburger Big Mac, proslavený produkt firmy McDonalds, je v Česku nyní díky oslabení koruny o trochu levnější než v USA. Lze to vyčíst z nejnovějšího tzv. Big Mac Indexu týdeníku The Economist. V USA stojí Big Mac 3,73 dolaru, v Česku 3,43 dolaru (cca 67 Kč).
Britský týdeník zveřejňuje index každoročně a porovnává cenu hamburgeru sítě McDonald’s v různých zemích.Z indexu vyplývá, že loni v létě byla cenová hladina v Česku ve srovnání s USA o dvě procenta vyšší, nyní je o osm procent nižší.
Oproti minulému červenci oslabila koruna k dolaru zhruba o deset procent, což se promítlo i do Big Mac Indexu,“ uvedl pro ČTK analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Česká ekonomika by přitom měla podle něj v následujících letech vykazovat vyšší růst než USA a cenová hladina by se tedy měla přibližovat americké. „To bychom měli vidět i v růstu dolarové ceny hamburgerů – skrze sílící kurz koruny i změnou cenovky,“ uvedl.
V Polsku je levnější
I tak se ovšem podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška již nyní ukazuje, že Big Mac je v Česku relativně drahý. „Kupříkladu v přepočtu na dolary je o více než čtvrtinu dražší než v Polsku, jehož cenová hladina je podle OECD s českou srovnatelná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.