CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

14. 11. 2014

0 komentářů

BIG EXPERT – Zažijí Spojené státy další významný hospodářský pokles?

 


 

České akcie

Jiří Zendulka, BH Securities

Výsledková sezóna přibližuje výhledy dividend

Po nečekaném říjnovém výletu indexu PX dokonce i pod hladinu 900 bodů jsme svědky návratu do obvyklého rozpětí 950–1000 bodů, které jsem výhledově zmiňoval i v posledním komentáři.

Odhadovaný posun výše za uplynulý měsíc vyšel jak u akcií ERSTE BANK, tak VIG. U posledně zmiňovaného titulu však lze již nyní naopak sázet na vyčerpání růstového potenciálu v tomto roce. ERSTE by se však ještě mohla podívat výše. Za pozitivní lze brát dohodu v Maďarsku, která bance dává jistotu, že nebude tratit při konverzích úvěrů klientů v cizích měnách do forintů. Stropem pro titul však nejspíše bude hranice 600 Kč, když rekordní ztráta za letošní rok a spíše jen hodně teoretická dividenda větší nákupní apetit zatím nepřinese. Poslední finanční titul KOMERČNÍ BANKA má naopak díky vidině rekordní dividendy nárok posunout se výše zpět ke svým maximům.

Hlavní titul domácího trhu ČEZ je logicky ovlivňován cenami elektřiny či emisních povolenek. Ty i přes určitý nádech v posledních týdnech dávají titulu jen omezený potenciál růstu. Ceny elektřiny dávají tušit nejspíše i další firemní účetní odpisy aktiv. Vidina nižších investic a managementem v posledním roce nově uváděný „očištěný zisk“ pro výpočet dividendy, jsou jedinými výraznějšími pozitivními determinanty pro kurz. Udržují totiž prostor pro zachování dividendy na 40 Kč/akcii. V kontextu levných peněz, hledající takové velké stabilní dividendové společnosti, dojde dle mého odhadu v následujících týdnech k udržení kurzu akcií ČEZ na 600 Kč (±40 Kč), i když se směr klesajícího hospodaření zdaleka nemění. Stane se tak, přestože můžeme ve firmě vidět řadu pozitiv, jako navyšování výrobních zdrojů (hlavně těch levných – modernizace JE) či dalších úspor.

Poslední hlavní titul domácího trhu O2 C.R. si po proražení rezistencí u 250 Kč technicky otevřel cestu směrem k 200 Kč. Můžeme jen spekulovat, zda poměrně rychlý propad kurzu byl jen běžným tržním pohybem. Při předchozím říjnovém snížení podílu UniCredit a španělské Telefónicy se totiž někde „ztratilo“ zhruba 0,5 % akcií a je otázkou k čemu byly použity… Každopádně pokud se nedočkáme pozitivních překvapení z hlediska půjčky pro PPF, resp. v té souvislosti i výhledu dividend, nějaký výrazný posun akcií O2 C.R. výše v brzké době asi čekat nelze. PPF bude kurzová situace více než vyhovovat. Ať už pro levné dokupování či pozdější výpočet pro znalecký posudek na vytěsnění minoritních akcionářů, se kterým v našem výhledu stále počítáme.

REKLAMA

Zahraniční trhy

Radek Pavlíček, Roklen360

Zažijí Spojené státy další významný hospodářský pokles?

Historie nám říká, že když se cena zlata řítí dolů a cena ropy také, recese téměř vždy následuje. Zavzpomínejme na rok 2008, zlato a ropa začaly rapidně zlevňovat v červenci a na podzim jsme zažili nejhorší finanční krizi od dob velké hospodářské krize. Zdá se, že se nám vytváří podobný vzor jako v minulosti, cena zlata již výrazně vzrostla a následně poklesla a cena surové ropy se dostala pod 80 dolarů za barel. Ještě nedávno jsme viděli zvýšenou volatilitu na trzích, která se vrátila zpět na historická minima. Akcie sice v posledních několika dnech zažily výrazný růst, to není ale zárukou, že se historie nemůže opakovat. Když cena zlata prudce stoupá a následně dojde k jejímu poklesu, recese na sebe nemusí nechat čekat. Stalo se tak v roce 1980 a v roce 2008, kdy se obdobná situace opakovala. Výrazný pokles zaznamenala i cena ropy. Ropa WTI (lehká americká) vyklesala na minima z roku 2011, zároveň při ceně 75 dolarů za barel je ohrožena většina ropných projektů.

Během každé z posledních tří recesí jsme viděli rychlý růst ceny ropy a následně rychlý pokles. Cena ropy prolomila hladinu 80 dolarů v posledních letech několikrát. Pokud se dostaneme pod tuto úroveň a zůstaneme pod ní, může to být znamení, že je problém před námi.

Index S&P 500 se v roce 2008 výrazně propadl – stejně jako cena ropy – byl výrazný, stejně jako v roce 2000 a předchozích krizích.

Volatilita akciového trhu přitom nedávno vzrostla na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. CBOE index volatility VIX se obvykle pohybuje v opačném směru než akciový index Standard & Poor 500 a vyšší úrovně jsou určitým varováním. V poslední době jsme viděli větší objemy pro nákup na VIX.

Jak se velcí miliardáři zabezpečují proti poklesu:

REKLAMA

Slavný miliardář George Soros navýšil pozici v rámci svého Soros Fund Management (SPDR S&P 500 ETF) do výše 16,7 % svého portfolia a stal se tak největším akcionářem „shortovacího“ ETF. Historický průměr P/E indexu S&P je někde u 15,15násobku ročního zisku, nyní se akcie obchodují na 19násobku ročního zisku. Je zřejmé, na základě Sorosových obchodů, že miliardář očekává výprodeje a tímto se proti případným ztrátám jistí. 

John Hussman, známý respektovaný akciový expert a prezident společnosti Hussman Investment Trust, který předpověděl finanční krizi v roce 2008, uvedl, že politika centrálních bank vedla k zásadnímu nadhodnocení akciových kurzů. Aby se akciový trh dostal do bodu normální výkonnosti, musely by v současné době klesnout akcie o více než polovinu, případně výrazněji.

Hussman uvedl: „Když se podíváte na firemní zisky včetně ziskové marže, zjistíte, že jde o mimořádně cyklický jev. V současnosti se zisky podniků pohybují na úrovní 11 % HDP, ale když se podíváte na vývoj, zjistíte, že zisky mají v hospodářských cyklech tendenci oslabit na 5,5 %.“

David Levy, podnikatel a ekonom, v roce 2007 předpověděl hypoteční krizi. Levy ve své poslední globální ekonomické zprávě z 23. 10. sdělil, že v roce 2015 očekává pokles. Ekonom tvrdí, že USA a mnoha rozvinutým ekonomikám stále chybí bilanční přebytky na překrytí dopadů finanční krize, v mnoha částech světa pak podle něj stále přetrvává deflace. 

Další známý aktivista, Marc Faber alias Doctor Doom neboli „doktor zkáza“, který je známý svými negativními postoji vůči současnému systému, se v nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg obul do současného systému a zkritizoval, co mohl. Program kvantitativního uvolňování přirovnal k Ponziho schématu. V tomto schématu svěřují investoři provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení, avšak tyto peníze provozovatel dále neinvestuje, a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen některým investorům. Tento systém funguje do doby, dokud přicházejí noví investoři a prostředky se dají vyplácet ostatním, když už nezbydou žádné peníze na vyplácení, fond krachuje. A to je právě případ toho, na co Marc Faber upozorňuje, americkou ekonomiku označil za těžce přeceněnou.

Ekonomický vývoj Spojených států z pohledu sledovaných statistik z trhu práce musíme podle Fabera brát silně s rezervou. Počet amerických domácností, které si poprvé koupily vlastní bydlení, je nejnižší za posledních třicet let. Říjnová průměrná hodinová mzda se meziměsíčně zvýšila pouze o 0,1 procenta a meziročně pouze o dvě procenta. Mnoho lidí si nákup nemovitosti nemůže dovolit, náklady na bydlení rostou rychleji než mzdy.

Dalším hojně sledovaným ukazatelem je inflace. Metodika měření tempa cenové hladiny je natolik specifická, že podle jednoho konkrétního čísla nelze určit stav pro celou ekonomiku. Pokud se soustředíme na jednotlivé sektory, zjistíme, že výrazný pokles je u ceny ropy, naopak ceny potravin a ceny běžných statků rostou. Zcela jistě je klesající cena pozitivní pro běžné spotřebitele, ale pro americké společnosti je klesající cena ropy rizikem. Saudská Arábie se vyjádřila, že těžbu ropy omezovat nebude, avšak drtivá většina ropných projektů má omezení na těžbu do 75 dolarů za barel. Saudská Arábie pak při poklesu ceny pod 70 dolarů za barel není schopná ufinancovat vlastní sociální systém.

REKLAMA

Věčný pesimista poznamenal, že nelze stav ekonomiky hodnotit jen podle několika izolovaných makroekonomických ukazatelů. Kromě inflace zdůraznil i ostatní oficiální statistiky, které mají dokazovat, že silné oživování americké ekonomiky pokračuje a situace na trhu práce se nadále zlepšuje.

U posledního zmiňovaného, Donalda Trumpa, si dovoluji citovat jeho výrok: „Spojené státy čeká velký krach a bída. Země totiž už dávno není bohatá.“ Řekl to letos v televizi Fox News. Stejně jako ostatní odpůrci kritizoval nezaměstnanost, podle Trumpa bude dluh USA ještě o několik miliard dolarů větší, než skončí Obamovi mandát.

Při vybírání investic zachovejte chladnou hlavu a buďte opatrní.
clipboard0475

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *