Sobota 16. října. Svátek má Havel.

BIG EXPERT – Výsledková sezóna domácí trh asi příliš neposune

Investice 10.10.2014 | 13:38 0 Komentářů

Čtvrteční zasedání americké centrální banky FED se neslo v pozitivním duchu. Několik Top úředníků podpořilo nízké úrokové sazby „po delší dobu“ a částečně tak reagovaly na zvýšená geopolitická rizika a slabost evropské ekonomiky.

Zahraniční trhy

Radek Pavlíček, FINANCE Zlín

Čtvrteční zasedání americké centrální banky FED se neslo v pozitivním duchu. Několik Top úředníků podpořilo nízké úrokové sazby „po delší dobu“ a částečně tak reagovaly na zvýšená geopolitická rizika a slabost evropské ekonomiky. Centrální bankéři vnesli obavu ohledně hospodářského růstu a především silného dolaru. Někteří úředníci FEDu řekli, že sílící moc dolaru svírá vývoz a exportní společnosti. Silnější měna je tak vnímána jako potenciální signál ke zpomalení hospodářského růstu. MMF upravil výhled hospodářského růstu směrem dolů, což souvisí i s pomalejším růstem v Číně, Japonsku a především Evropě. 

Jak využít silnějšího dolaru

Exportní Japonsko čerpá již delší dobu z umělého oslabování japonského jenu a silného dolaru. Slabý japonský jen podporuje tamní exportní společnosti ve svém rozvoji.

Japonské akcie snižují letošní ztráty, čemuž pomáhá především slábnoucí japonský jen vůči silnému americkému dolaru. Japonský jen se dostal na 6letá minima vůči americkému dolaru. Po prudké rally z roku 2013 přišla v roce 2014 korekce. Mezi investory panuje přesvědčení, že v případě dalšího oslabení japonské ekonomiky sáhne Bank of Japan k další podpoře kvantitativního uvolňování.  Pokud by tedy došlo k naplnění vytyčených cílů „Abenomiky“ a především splnění třetího pilíře v kombinaci s reformou korporátního sektoru, může deflace ustoupit do pozadí. Japonské hospodářství v minulosti zaznamenalo výrazné ztráty, především v letech 2000 a 2008. Nový ministr financí však dělá vše proto, aby se Japonsko z deflace dostalo. 

Na grafu níže je znázorněn japonský index Nikkei, který se nachází na úrovni o něco níže než v roce 2008 na rozdíl od amerických akcií, které tyto hodnoty výrazně překročily.

clipboard0522

Zdroj: finance.yahoo.com

V hledáčku investorů by neměly chybět akcie společnosti Nomura Holdings, Inc.

clipboard0523

Zdroj: finance.yahoo.com

Toyota Motor Corp.

clipboard0524

Zdroj: finance.yahoo.com

Canon

clipboard0525Zdroj: finance.yahoo.com

Program nákupu aktiv běží v Japonsku dál a po posledním zasedání centrální banka uvedla, že dubnové zvýšení daně na spotřebu a produkci mělo na ekonomiku hlubší vliv, než se čekalo. Japonská centrální banka zachovala optimismus a zdůraznila, že je připravena i nadále uvolňovat měnovou politiku, pokud bude ekonomika růst méně, než se plánuje, což je pro akcie pozitivní.

České akcie

Jiří Zendulka, BH Securities

Výsledková sezóna domácí trh asi příliš neposune

V zámoří odstartovala nová výsledková sezóna, která se v příštích týdnech rozšíří také do Evropy. Doma ji tradičně zahájí přespříští týden UNIPETROL. Následovat by měla mediální CETV, která (také tradičně) stále ještě jako jediná nezveřejnila termín reportu. Titulu by nyní mohl pomoci obrat na forexu, se kterým dokáže na Wall Street korelovat. Do konce měsíce se představí s výsledky již jen ERSTE, která vydá další červená čísla v očekávání celoročního rekordně nejhoršího hospodářského výsledku banky. Jen v teoretické rovině zůstává dividenda, o které se však od managementu stále s největší pravděpodobností nic nedozvíme. Mnohem sledovanější však bude postoj vedení ke stavu banky vzhledem ke stress testům evropských bank, které by právě ke konci měsíce měly spatřit světlo světa. Pro titul se bude jednat o nový impuls, když jím hýbou obavy o možném dalším zvýšení kapitálu. Management v té souvislosti opakovaně akcionáře uklidňoval, vzhledem k obdobným předsevzetím z minulosti však trh ví své. Doufat můžeme, že tentokrát vedení banky dostojí v tomto směru svým slovům, čemuž by mohla odpovídat důvěra v akcie banky ze strany člena dozorčí rady W.Rasingera. Ten již ke konci září koupil 2 tis. akcií ERSTE, nyní v úterý cenově „doředil“ koupí dalších 339 kusů.

Nejspíše právě akcie ERSTE BANK mohou v nejbližších týdnech z hlavních emisí doznat největší procentuální změny a tedy ovlivnit svou vahou i index PX. Konkurovat jim v tomto směru budou, především v důsledku rozhodného data na dividendu, akcie O2 C.R. U telekomunikační společnosti ani ne tak samotné výsledky, jako především zprávy o dalších budoucích záměrech nového vlastníka mohou dále ovlivnit kurz.

ČEZ přes všemožné hledání úspor zůstává díky cenám elektřiny přinejmenším pro následující dva roky pod tlakem snižování marží. Předpokládáme, že hospodaření Komerční banky potvrdí stabilitu. Tedy i očekávání přinejmenším zachování letošní dividendy 230 Kč, které jakoby předčasně dostalo titul na nová maxima. Výsledky poslední hlavní firmy pojišťovny VIG by mohly přinést uklidnění a následný návrat titulu zpět na vyšší ceny.

Suma sumárum, domácí trh by měl potvrdit v následujících týdnech indexově setrvání v pásmu cca 950–1000 bodů.

clipboard0526

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.