Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

BIG EXPERT – Turbulence na akciových trzích

Investice 25.10.2014 | 10:52 0 Komentářů

Historie se zdá se opět opakuje. Akciové trhy si v říjnu procházejí výraznými turbulencemi a opět se tak děje v období, kdy by americká centrální banka měla skončit své již třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE), kterým loni i letos výrazně podpírala finanční trhy.

Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Historie se zdá se opět opakuje. Akciové trhy si v říjnu procházejí výraznými turbulencemi a opět se tak děje v období, kdy by americká centrální banka měla skončit své již třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE), kterým loni i letos výrazně podpírala finanční trhy. Když končilo QE1, vyšplhala se implikovaná volatilita S&P500 na 40 procent. Když končilo QE2, volatilita se opět po dlouhé době podívala zpátky nad hranici 40 procent. A před koncem QE3 se volatilita prozatím dokázala dostat již na 31 procent, což je vůbec nejvýše od konce roku 2011, kdy finanční trhy stále ještě nebyly schopny vstřebat dopad ukončení druhého kola kvantitativního uvolňování v USA. 

I když se historie opakuje, podmínky na trhu nejsou nikdy stejné, což platí i o dnešku. S koncem QE v USA totiž začíná svůj program nákupů dluhopisů Evropská centrální banka. Právě toto pondělí přitom ECB nákupy dluhopisů odstartovala, což je zřejmě jedním z důvodů, který také přispěl k tomu, že se tento týden zatím na trzích nese v podstatně klidnějším duchu, než týdny minulé. Budou však nákupy dostatečně velké, aby zaplnily díru po americké centrální bance? To ukáže až čas. Než začnou z ECB přicházet první data o tom, kolik dluhopisů začala nakupovat a dokud nebude jednoznačné, v jakých objemech se budou její nákupy v budoucnu pohybovat, nálada na trzích může být i nadále mnohem nervóznější, než tomu bylo v uplynulých měsících.

České akcie

Michal Chrvala

Obavy z výsledků hodnocení bankovního sektorů ze strany ECB jsou hlavní hybnou silou na pražské burze. Testování započalo na podzim loňského roku a jeho komplexní výsledky budou zveřejněny v neděli 26. října. Vývoj na domácích bankovních titulech je rovněž dosti nervózní. Erste Bank se obchoduje nejníže od roku 2012 a akcie Komerční banky od svých maxim obchodují o dost níže.

I když Komerční banka jako subjekt nepodléhá samostatnému zkoumání ze strany ECB, komplexní výsledky se rozhodně odrazí na vnímání banky s ohledem na její kapitálovou přiměřenost a plány do budoucna. Aktuální vývoj je zajímavou příležitostí k nákupu i s ohledem na velmi zajímavý dividendový výnos.

Situace u akcií Erste Bank je o notný kus složitější. Obavy z výsledků zátěžových testů do jisté míry stojí za negativním vývojem v posledních týdnech. Přepokládá se, že banka bude muset navýšit rezervy na krytí špatných úvěrů a tím výrazně zhoršit kapitálovou pozici banky. S ohledem na to se dá očekávat pokračování negativního vývoje u akcií Este Bank s cílovou cenou kolem 460 korun.

Jediný titul, který aktuálně stojí za nákup, jsou akcie tabákového koncernu Philip Morris. Pozitivní výsledky za první pololetí se jistě brzy projeví a s ohledem na zajímavý dividendový potenciál jsou akcie jasnou volbou k nákupu.

clipboard0445

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.