Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

BIG EXPERT – Pražská burza v sevření korekce v západní Evropě a rally na rozvíjejících trzích

Investice 07.05.2015 | 18:10 0 Komentářů

Směřování globálních akciových trhů se v posledních týdnech značně rozevřelo. Zatímco západní Evropu zasáhla silnější korekce, a to jak na akciích, tak především na dluhopisech a měně, americké akcie se drží poblíž historických maxim a rozvíjející se trhy pokračují v silném růstu nastartovaném na přelomu března a dubna, který se přelévá také do střední a východní Evropy.

Patrik Hudec, Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Směřování globálních akciových trhů se v posledních týdnech značně rozevřelo. Zatímco západní Evropu zasáhla silnější korekce, a to jak na akciích, tak především na dluhopisech a měně, americké akcie se drží poblíž historických maxim a rozvíjející se trhy pokračují v silném růstu nastartovaném na přelomu března a dubna, který se přelévá také do střední a východní Evropy. Prudký nárůst výnosů napříč celou Evropou (německý bund nevyjímaje) doprovázený posílením eura poslal západoevropské akcie níže o 5–10 % v porovnání s maximy z půlky dubna.

Zatímco pražská burza se k tomuto trendu připojila a víceméně až na Erste bank všechny tituly oslabily v čele s akciemi ČEZu a pojišťovnou VIG, ostatní středoevropské burzy bez rozdílu posilovaly. Co se kurzotvorných informací týče, výsledková sezóna je v plném proudu. Z pohledu zisků i tržeb zatím nepřinesla žádnou významnější odchylku a naplňuje očekávání. Z technického pohledu jsme se dočkali jednoho překvapení a akcie O2 na oznámení zrušení IPO Slovenského telekomu přirozeně zareagovaly skokovým růstem o přibližně čtyři procenta. Pražská burza se tedy dalšího titulu opět jen tak nedočká.

Výhledově by korekce na dluhopisovém trhu neměla mít dlouhého pokračování. Jednak je už nyní svým rozsahem veliká a navíc stojí na nákupní straně Evropská centrální banka. Současně s tím by měly ustat také prodejní tlaky na akciových trzích a naopak převážit dobrý makrovýhled jak v regionu, tak západní Evropě.

clipboard0694

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.