Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

BIG EXPERT – Pražská burza se začíná probouzet

Investice 10.04.2015 | 16:35 0 Komentářů

Pražská burza se začíná probouzet… tedy spíše zahraniční investoři začínají znovu nabírat pozice a je to znát na růstu cen. Hlavním tahounem jsou a i nadále budou akcie ČEZ, ERSTE BANK a KOMEČNÍ BANKY… to je to, co zahraničí zajímá. K tomu si přidejte spekulativně CETV, PEGAS a jako spekulaci na změnu vlastníka Unipetrol a je hotovo. 

České akcie

Dušan Jalový, UniCredit Bank Czech Republic

Pražská burza se začíná probouzet… tedy spíše zahraniční investoři začínají znovu nabírat pozice a je to znát na růstu cen. Hlavním tahounem jsou a i nadále budou akcie ČEZ, ERSTE BANK a KOMEČNÍ BANKY… to je to, co zahraničí zajímá. K tomu si přidejte spekulativně CETV, PEGAS a jako spekulaci na změnu vlastníka Unipetrol a je hotovo.

Důvod k růstu je nejen zlepšující se ekonomika a příliv zahraničních financí, ale také vyšponované ceny v okolí díky QE. Stále tu existuje prostor pro růst i díky vysokým dividendám… nicméně na zahraničních trzích je už poměrně těsno a je potřeba být velmi opatrný.

Měny, úrokové míry

Martin Pecka, Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST

Česká dluhopisová křivka tento týden vykazovala jen velmi malé pohyby, když krátký konec zůstal téměř beze změny a dlouhý pokračoval v mírném poklesu. Na domácí scéně byl klid, a tak hlavním impulsem pro dluhopisový trhy byl vývoj sazeb v eurozóně a ve středoevropském regionu, kde výnosy trvale klesají. Český desetiletý dluhopis tak během posledních dnů snížil svůj výnos o cca 2 body a v současné době svým investorům vynáší skromných 0,4 % p.a. Na druhou stranu je dobré si připomenout, že například Švýcarsko emitovalo tento týden desetileté státní dluhopisy se záporným výnosem a stejně tak se záporným výnosem se obchodují i německé dluhopisy se platností kratší než osm let.

Relativně živo pak bylo na české koruně. Ta na začátku týdne posílila téměř o 30 haléřů vůči dolaru poté, co americká měna oslabila v reakci na negativní údaje z tamního trhu práce. Oproti euru koruna sice také posilovala, ale její pohyb byl menší. V závěru týdne se koruna obchodovala za 27,42 CZK/EUR, což znamená, že domácí měna je zpátky na úrovních před slovní intervencí ČNB z předminulého týdne. Trhy i nadále očekávají, že intervenční režim na koruně neskončí dříve než ve druhém pololetí příštího roku.

clipboard0658

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/,Jiří Zendulka/BH Securities,Jiří Šimara,Tomáš Menčík/CYRRUS,Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna,Martin Pecka,Daniel Kukačka,Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360,Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.