CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

07. 11. 2014

0 komentářů

BIG EXPERT – Poněkud rozpačitá pražská burza

 


 

České akcie

Karel Kabelka, GRANT CAPITAL

V posledním měsíci se mohli investoři stále horující pro pražskou burzu povozit na zajímavé horské dráze. Index PX se z hranice těsně pod 1000 body (kterou není od roku 2012 schopen přesvědčivě prorazit) odpoutal. Avšak směrem ne úplně žádoucím a spoustě investorů zatrnulo, když jsme se nakrátko ocitli dokonce pod hranicí 900 bodů. Tuzemský benchmark odepsal téměř 80 bodů a ze svých měsíčních maxim tak sestoupil o plných 8 procent.

Druhá polovina měsíce se nesla v duchu přesně opačném. Přišla krátká severní jízda, kterou bohužel opět zastavil „zákaz vjezdu“ na hranici 980 bodů. Za zmíněným růstem stál však jediný titul – Erste Bank, jejíž akcie se odpoutaly od svých minim na úrovni 455 Kč a přidaly plných 100 korun podpořené solidními výsledky v zátěžových testech ECB.

Zdatně jí sekundovaly pouze akcie pojišťovací společnosti VIG, které se také z 950 Kč dokázaly vrátit nad 1 050 Kč tažené spíše teritoriálním sentimentem z Erste Bank. Ostatní tituly se na nárůstu našeho indexu nepodílely a spíše měly tendence ho srážet dolů (ČEZ, Komerční banka).

Pozoruhodný vývoj zaznamenávají akcie tabákové společnosti Philip Morris. Zdá se, že ani velice slušné hospodářské výsledky a možná dividenda na hranici 900 Kč zatím nepřiměly zjevně velmi aktivního prodejce ke zpomalení své činnosti. Akcie se tak z 10 650 Kč usadily „zatím“ na místě s cenovkou 9 800 Kč. Výše zmíněná případná dividenda by znamenala suverénně nejvyšší dividendový výnos v rámci indexu PX.

REKLAMA

Na pražské burze nadále preferujeme dividendové jistoty, tedy Pegas, Fortuna, Philip Morris trošku okořeněné Čezem a Komerční bankou. Ovšem, nejbližší čtyři měsíce budu rozhodně „proplouvat na obláčcích cigaretového kouře“ a těšit se na zajímavou dividendu.

Měny, úrokové míry

Martin Pecka, Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST

Celý tento týden probíhalo obchodování s domácí měnou v rozpětí několika málo haléřů (27,72 až 27,85 CZK/EUR). Korunu nevybočila z úzkého pásma ani po zveřejnění makroekonomických čísel z domácí ekonomiky. Ta byla vesměs lepší než trhy čekaly. Pozitivně překvapily jak maloobchodní tržby, tak výsledky průmyslu, stavebnictví i zahraničního obchodu.

Ve čtvrtek proběhne zasedání české centrální banky, která kromě rozhodování o nastavení měnové politiky zveřejní i svoji novou makro prognózu. Změna úrokových sazeb se nečeká. Co se týká nové prognózy, tak ta  pravděpodobně potvrdí, že vzhledem ke zhoršujícímu se výhledu HDP zemí eurozóny se nedá očekávat, že by se v domácí ekonomice objevily výraznější poptávkové tlaky. Dezinflační tendence tak budou pokračovat i nadále. Z těchto důvodů se nečeká změna kurzového závazku ČNB a tak platí, že ČNB bude i nadále hlídat hladinu 27 CZK/EUR a její uvolnění přijde až v roce 2016.

REKLAMA

Česká swapová křivka se během posledních dní pokračovala v poklesu, když výnos desetiletého dluhopisu klesl 1,09 %. Vzhledem ke stávajícím geopolitickým rizikům a nastavení měnové politiky v eurozóně by české úrokové swapy neměly v nejbližší době čelit výraznějším tlakům ve směru svého růstu.

clipboard0471

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období. 

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.