Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

BIG EXPERT – Pod vlivem centrálních bank

Investice 04.12.2015 | 14:53 0 Komentářů

Index pražské burzy si v minulém týdnu opět otestoval hranici 1000 bodů, ale začátek prosince mu příliš nepřál. Skupina PPF, majoritní vlastník O2, snížila svůj podíl o 2.620.134 ks akcií, čímž její podíl ve společnosti O2 klesnul na 84,06 %.

České akcie – Pražská burza zahájila prosinec rozpačitě

Index pražské burzy si v minulém týdnu opět otestoval hranici 1000 bodů, ale začátek prosince mu příliš nepřál. Skupina PPF, majoritní vlastník O2, snížila svůj podíl o 2.620.134 ks akcií, čímž její podíl ve společnosti O2 klesnul na 84,06 %. V krátkém pondělním komentáři sdělila, že tak učinila proto, aby podpořila likviditu na trhu vzhledem ke zvýšené poptávce po akciích O2 z důvodu opětovného zařazení do indexů MSCI. Vliv na cenu byl však pouze limitovaný a ve čtvrtek se akcie téměř vracely k hodnotám před uvedeným prodejem.

Indexu nepomáhají ani akcie bank – akcie ERSTE BANK se nad psychologickou hranicí 800 Kč za akcii dlouho neohřály a vybírání zisků je poslalo zpět o necelá 4 procenta, zatímco akciím KOMERČNÍ BANKY se daří držet nad 5000 Kč za akcii, ale k letošním maximům se budou vracet do konce roku jen stěží.

Akcie PEGAS našly úroveň podpory kolem 700 Kč za akcii. Výrazně si pohoršily akcie společnosti STOCK, které se na základě zveřejněného výhledu a upraveného ukazatele EBIDTA propadly o více než 40 procent. ČEZ pokračuje v sestupu a zdá se, že si zkusí otestovat dno z roku 2013 kolem 420 Kč za akcii. Ukazuje se, že ani vidina dividendy na úrovni 40 Kč už nedokáže převážit negativa vyplývající z vývoje cen elektřiny a série výpadků jaderných elektráren z letošního roku. Konečně i vstup společnosti KOFOLA na burzu byl rozpačitý, IPO je hodnoceno spíše jako mírné zklamání.

Zdá se, že na českém akciovém trhu tedy není příliš důvodů k optimismu a budeme si muset počkat na nové impulsy, které by mohly znamenat obrat k lepšímu. Uvidíme, co pro trhy vyplyne z výsledků čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky.

Aleš Charvát, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Zahraniční trhy – Pod vlivem centrálních bank

Poslední týdny se nesou jednoznačně v očekávání prosincových rozhodnutí centrálních bank. Evropské akcie jsou taženy vzhůru vidinou navýšení kvantitativního uvolňování ze strany ECB a eurodolar se pomalu blíží paritě. Naopak od amerického Fedu se čeká snad již opravdu první zvýšení sazeb, a přestože se trhy ze srpnových a zářijových výprodejů vzpamatovaly, americké tituly přibližně už od poloviny října přešlapují na místě a hledají směr.

Zaostávání USA oproti Evropě není vůbec překvapivé. Ve světle utahování měnové politiky, resp. zcela rozdílného směřování USA a EMU, se jedná i při pohledu do historie o vývoj zcela očekávatelný. Nicméně očekávání investorů jsou opravdu vysoká a ECB jen velice stěží dokáže trhy pozitivně překvapit, proto významně vzrostlo riziko krátkodobé korekce – jednoduše tolikrát opakované „buy the rumor, sell the fact“. Na dlouhodobém obrázku se však nic nemění a růst evropských akcií tažený extrémně uvolněnou monetární politikou zůstává hlavním scénářem pro příští rok.

Otázkou zůstává, jak si povedou v roce 2016 rozvíjející se trhy, které v letošním roce výrazně ztratily, a diskont proti ocenění vyspělých trhů narostl na dlouho nevídané úrovně. Postupná stabilizace cen komodit a pozitivní vliv nízkých cen ropy pro importéry jako Indie nebo Turecko, který se oproti negativnímu dopadu projevuje s větším zpožděním, bude stejně jako komparativní výhoda prudké depreciace lokálních měn v letošním roce působit v až horizontu následujících čtvrtletí.

Patrik Hudec, Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

clipboard091_1

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.
* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů).     * * Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  
* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Libor Stoklásek/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Aleš Charvát/UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Jaroslav Brychta/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.