Středa 28. července. Svátek má Viktor.

BIG EXPERT – Na trzích panuje euforie

Investice 27.02.2015 | 10:15 0 Komentářů

Pražská burza stále zaostává, a to dost výrazně, za světem, nicméně začíná se probouzet… Především Erste bank udělala krásný pohyb. V minulém komentáři jsem zmiňoval, že to může být to, co pohne trhem.

České akcie

Dušan Jalový, UniCredit Bank Czech Republic

Pražská burza stále zaostává, a to dost výrazně, za světem, nicméně začíná se probouzet… Především Erste bank udělala krásný pohyb. V minulém komentáři jsem zmiňoval, že to může být to, co pohne trhem.

Daří se rovněž CETV a ČEZu (u obou se čeká na hospodářské výsledky). Komerční banka dodává co má a můžeme se těšit na další pěknou dividendu. Je to takový dlouhodobý „dluhopis“!

Podle mého názoru nás čeká další pohyb směrem up a po delší době uvidíme přísun peněz ze zahraničí…

Zahraniční trh

Karel Kabelka, GRANT CAPITAL

Na trzích panuje euforie

Druhá polovina ledna znamenala pro většinu akciových trhů zásadní zlom. Trhy v předstihu vyhodnotily riziko odchodu Řecka z eurozóny jako minimální. Prakticky stejně odhadly i vývoj na rusko-ukrajinském pomezí a tak se investoři napříč zeměkoulí mohou radovat z utěšeného růstu svých portfolií. Výjimku tvoří pouze komoditní obchodníci, kteří úplně na růžích ustláno nemají.

Zámořské indexy se zcela nepokrytě rozhodly demonstrovat svůj býčí postoj a např. technologický index Nasdaq potřebuje zdolat pouze přibližně 150 bodů, aby dosáhl svého patnáctiletého rekordu z dob internetové bubliny. Navíc ke zdolání milníkové hranice 5000 bodů nám schází skutečně už jenom pár bodů.

Říci spolehlivě, kdy tahle rally skončí nebo alespoň vydechne, je velmi obtížné. Soudě podle reakcí trhů ohledně řešení řeckého dluhu resp. rusko-ukrajinského konfliktu se zdá být býčí nálada na trzích nezlomitelná. Mnoho kontrariánských obchodníků by však právě tento „absolutní klid před bouří“ mohlo vyhodnotit jako vztyčený varovný prst, který signalizuje blížící se problémy. Soudě podle vývoje“ indexu strachu – VIX“ to však momentálně na trzích na prudký záchvat paniky nevypadá.

Extrémně uvolněná měnová politika nadále pomáhá akciím zdolávat další rekordy. Výstavním klenotem v Evropě jsou tak např. akcie Volkswagen, které od poloviny října loňského roku dokázaly posílit ze 148 Eur až na téměř 230 Eur, tedy o plných 55%. A našli bychom mnoho a mnoho dalších – BMW, Unibail-Rodamco, Linde, Apple a další.

Aktuální ohodnocení valné části globálního akciového pelotonu a současně výrazné posílení akciových trhů v posledních třech měsících mě naplňují určitými obavami o udržitelnosti takto razantního růstu pro další měsíce. Jako vhodnou strategii vidím realizaci zisků a vyčkávání na nákupní příležitost.

clipboard0600

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Mach, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.