Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

BIG EXPERT – Na akciových trzích teče krev

Investice 17.10.2014 | 09:56 0 Komentářů

Akciové trhy zažívají něco, na co začínající investoři nejsou zvyklí. Kdo totiž začal investovat v posledních třech letech, 15% pokles německého akciového trhu nezažil.

Zahraniční trhy

Tomáš Menčík, CYRRUS

Akciové trhy zažívají něco, na co začínající investoři nejsou zvyklí. Kdo totiž začal investovat v posledních třech letech, 15% pokles německého akciového trhu nezažil.

Z čeho že investoři mají takový strach? Důvodů je více a regionálně zapadají do tří kontinentů. Tím asi nejvíce omílaným tématem je globální zpomalení. Makrodata zveřejňovaná hlavními světovými ekonomikami jsou celý letošní rok v průměru horší než očekávání. Ostatně na to byl vytvořen index, který právě makrodata a jejich překvapení sleduje. Citi Economic Surprise Index překročil nulu naposledy v únoru letošního roku. Od té doby je nepřetržitě v záporných hodnotách, tedy makrodata chodí horší než očekávání. Investoři to ale mnoho měsíců ignorovali a trhy vesele rostly.

To až do doby, než se ukázalo, že ECB v čele s Mariem Draghim není ochotná či schopná dostatečně pomoci klopýtající evropské ekonomice. Odložený program QE na neurčito ukázal, že ECB není vůbec jednotná. Proti sobě stojí její šéf Draghi a zástupce Německa Weidmann. Investoři dostali strach, že Evropa spadne opět do recese a možná i do deflace. To by pravděpodobně způsobilo další evropskou dluhovou krizi a souběžně i akciovou.

Pomalá Evropa a 7% Čína vedou investory k pochybnostem, zdali nezpomalí i USA. Jejich ekonomika je sice na míle geograficky vzdálená, ale velmi úzce ekonomicky propojené s Evropou i Asií. A do toho všeho Fed plánuje zvyšovat sazby, tedy zpomalovat ekonomiku. Zdá se, že všechno je špatně. Ale kudy z toho ven?

Záchranou může být americká i evropská výsledková sezóna. Pokud se ukáže, že silný dolar netrápí americké firmy a že výhledy evropských firem nejsou tak mizerné, jak panicky reagují akciové trhy, pak může dojít k umazání ztrát. Pakliže ale silný dolar způsobí revizi výhledů amerických firem a i evropské firmy budou revidovat hospodaření směrem dolů, 8000 bodů na DAXu nemusí odolat.

České akcie

Radek Pavlíček, Roklen360 (dříve FINANCE Zlín)

Řekni, kde dno může být, co se s O2 mohlo stát, kdo to kdy pochopí, PPF nejsou féroví. Přesně jak zpívá Marie Rottrová ve své písni: „Řekni, kde ty kytky jsou“, stále hledáme dno na akciích O2. PPF podle posledních zpráv začala vysávat O2 a chce zaplatit její akvizici. Požaduje úvěr až do výše 24,8 miliardy korun se splatností 7 let a úrokem splatným spolu s jistinou v den splatnosti úvěru. Ve čtvrté sloce písně se pak zpívá: „A kde jsou ti vojáci, lidi, co se asi mohlo stát, řekni, kde ti muži jsou, kde mohou být.“ Píseň se dá s jistou nadsázkou opět přirovnat k akciím neslavné O2. „A kde jsou dividendy, investoři, co se s nimi mohlo stát, kdo nám je zaplatí, kdo nám je zaplatí.“ Zprávu vnímáme jednoznačně negativně, o čemž svědčí pokračující pokles až o 20 %, jak můžete vidět na grafu níže.

clipboard0436

Po předpokládané výplatě již schválené dividendy by se už dala celá situace na O2 shrnout jen předposledním veršem z písně: „Řekni, kde ty hroby jsou, co se s nimi mohlo stát, řekni, kde ty hroby jsou, kde mohou být, co tu dluhů rozkvétá od jara do léta, kdo to kdy pochopí, mám drahé volání.“

S jistou nadsázkou jsem chtěl říct, že je pražská burza velmi rizikovou záležitostí, silně rozladěné investory by mohl tak už jen uklidnit tuzemák od Stocku nebo vychlazený ležák od Lobkowicze.  

clipboard0437

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.