Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

BIG EXPERT – Klid a optimismus na pražské burze

Investice 18.08.2014 | 09:12 0 Komentářů

Pražská burza si částečně polepšuje… za poslední týden vidíme „rally“, jaké jsme dlouho neviděli. Pravdou je, že náš index je ještě hodně hodně za výkonností těch lepších. Burza se dlouho plácala a teď díky reboundu na evropských burzách se připojila k ostatním a začala růst.

České akcie

Dušan Jalový, UniCredit Bank Czech Republic

Pražská burza si částečně polepšuje… za poslední týden vidíme „rally“, jaké jsme dlouho neviděli. Pravdou je, že náš index je ještě hodně hodně za výkonností těch lepších. Burza se dlouho plácala a teď díky reboundu na evropských burzách se připojila k ostatním a začala růst. Dobré výsledky předvedla Komerční banka, ČEZ, CETV, Telecom… i když jsou tam meziroční poklesy, nebylo to tak špatné, jak se čekalo. Jestli nás čeká dlouhodobější trend je velmi těžko předvídatelné. Na zahraničních burzách je situace nejistá, a když je něco nejisté, pryč s tím. To by mohlo nahrávat naší maličké pražské burze. Při silnějším poklesu by se mírně koupit dalo…

Měny, úrokové míry

Martin Pecka, Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Tento týden byl na domácím trhu klidný. Po předchozím období, kdy jsme byli svědky růstu rizikové averze, tak došlo k určitému zmírnění napětí. Česká swapová výnosová křivka vykázala během tohoto týdne pouze minimální změny. Z domácích makroekonomických dat byla nejzajímavější čísla týkající se inflace a růstu HDP za druhé čtvrtletí. Spotřebitelská inflace v červenci vystřelila vzhůru z nulové úrovně na 0,5 %, což pro je dobrá zpráva pro naše centrální bankéře, kteří svou měnovou politikou bojují proti deflačním tendencím v ekonomice.

Nicméně je otázkou, jak do tohoto pozitivního vývoje zasáhnou nejnovější hospodářské sankce ze strany Ruska, které s velkou pravděpodobností budou tlačit na pokles cen potravin. Obecně se stále pro druhé pololetí letošního roku očekává pokračující růst jádrové inflace s tím, jak se oživuje poptávka v české ekonomice. Co se týká nejnovějších dat týkajících se růstu domácí ekonomiky, tak dynamika českého HDP ve druhém čtvrtletí výrazně zaostala za očekáváním. Ekonomický výkon v porovnání s prvním čtvrtletím stagnoval a v meziročním vyjádření se zvýšil „jen“ o 2,6 % y/y, navíc rizikem pro zbytek roku je však i horší vývoj německé ekonomiky a samozřejmě také rusko-ukrajinská krize může negativně ovlivnit vývoj evropské ekonomiky.

clipboard0178

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

*) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období. 

) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Lukáš Kubelka/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Hana Hradilová, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.