CZK/€ 23.770 -0,08%

CZK/$ 21.797 -0,75%

CZK/£ 26.892 -0,45%

CZK/CHF 23.801 +0,37%

21. 08. 2015

0 komentářů

BIG EXPERT – FED naznačil růst sazeb, obavy však vzbuzuje Čína

 


 

Zahraniční trhy

FED naznačil růst sazeb, nicméně varoval před ekonomikou, obavy však vzbuzuje Čína

Radek Pavlíček, Roklen360

Na posledním zasedání americké centrální banky akciové indexy reagovaly na odebrání slova „opatrný“ z rétoriky FEDu prudkým posílením a podle analytiků se růst sazeb přibližuje. Janet Yellenová nevyloučila červnový termín a naznačila, že sazby zvýší po zlepšení trhu práce. Cílová inflace by se měla vrátit zpět k 2% cíli.

Větší obavy nicméně nyní vzbuzuje Čína. Čínský akciový trh stojí na hraně propasti a stále hledá směr. K předchozímu nárůstu silně přispěla liberalizace čínského akciového trhu. Zhoršené makroprostředí však posílá čínské akcie do výrazného záporu. Problém nastal až tehdy, kdy bylo zařazení čínských akcií do MSCI pozastaveno z důvodu nedokončené liberalizace. MSCI však jasně uvedl, že poté, co dojde ke zlepšení, bude uvažovat o přijetí v roce 2016. Výrobní schopnosti druhé největší čínské ekonomiky světa dosáhly pravděpodobně svých limitů. Konkurenční výhoda v oblasti pracovních nákladů není tak výrazná jako v minulosti. 

Čínská centrální banka má však nástroje, kterými se případným odlivům kapitálu může bránit. Úrokové sazby v Číně jsou na úrovni 4,85 procenta, zadluženost vůči HDP 41,06.

REKLAMA

Zakročí znovu Čína a sníží úrokové sazby nebo použije jiný mechanismus na podporu trhů?

České akcie

Pražská burza má za sebou pozoruhodný týden

Libor Stoklásek, Grant Capital

Ve čtvrtek ráno 13. srpna zasáhl rozsáhlý požár propylenovou jednotku chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. Rozsáhlému ohni nejprve předcházel výbuch a oheň se následně rozšířil do dvou lokalit. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu po necelých čtyřech hodinách. Během neštěstí nebyl nikdo zraněn, přičemž bylo při hasičském zásahu evakuováno přes jeden tisíc lidí. Přivolavší policie uzavřela okolí v okruhu jednoho kilometru. Podle mluvčího přivolaných hygieniků a operujících hasičů do ovzduší neunikly žádné škodlivé látky. Sloup hustého tmavého dýmu byl viděn až z desítky kilometrů. Unipetrol z bezpečnostních a preventivních důvodů odstavil celou výrobu. Skupina Unipetrol, jenž se zaměřuje na zpracování ropy, petrochemickou výrobu a distribuci pohonných hmot, od roku 2005 spadá pod polskou skupinu PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Havárie měla jasný dopad na akcie společnosti, které během dne odepisovaly přes 8,34 %. Ke konci dne akcie zavíraly se ztrátou 5 % a dostaly se na nejnižší cenu za předchozí čtyři týdny. Dopad na provozní zisk, kvůli pětidenní odstávce, odhadl holding na 120 mil. Kč. Zaměstnanci Unipetrolu se po odstranění škod vrátili do práce v úterý 18. 8. 2015. Akcie od srpnových maxim poblíž 190 Kč odevzdaly téměř 15 % k ceně 161,50 Kč.

REKLAMA

Následující den v pátek 14. srpna značně posílily akcie společnosti Pegas Nonwovens, které připsaly 8 % na cenu 920 Kč. Za tímto růstem stálo zařazení emise do indexu MSCI Czech Republic, k titulům ČEZ a KB.

Minulý týden bankovní rada ČNB zveřejnila záznam ze zasedání, které probíhalo první týden v měsíci srpnu. Podle představitelů česká ekonomika je na dobré cestě k udržitelnému růstu a příznivá data z reálné ekonomiky se zatím do vývoje české inflace nepromítají. K inflačnímu cíli bychom se dle analytiků mohli přiblížit až počátkem roku 2017. K hospodářskému růstu přispívá zejména uvolněná monetární politika. Na lepší rozpočtovou politiku působí primárně zrychlení přílivu kapitálu z evropských fondů. Roste přebytek běžného účtu platební bilance, vzniká pozitivní nabídkový šok z nízkých cen energií a komodit. Nedílnou součást tvoří oživení poptávky v EMU. Na jednání rady bylo uvedeno, že nižší světové ceny komodit urychlí růst domácí ekonomiky, ale na druhou stranu jsou také projevem snižujícího se globálního růstu, který se negativně promítne do poptávky po českém vývozu. Dále bankovní rada uvedla, že Česká národní banka neukončí použití kurzu jako hlavního nástroje monetární politiky dříve než ke konci příštího roku.

Ve středu 19.8 2015 zveřejnil výsledky hospodaření Phillip Morris ČR. Čistý zisk společnosti v prvním pololetí dosáhl 1,33 mld. Kč. Ten tak rostl o 27,9 % meziročně z 1,05 mld. Kč. Tržby dosáhly 5,1 mld. Kč a meziročně bez spotřební daně propadly o 20 %. Provozní zisk vzrostl o 27 % na 1,648 mld. Kč. Za poklesem tržeb stojí změny provozního modelu ve výrobě, který byl změněn za účelem zvýšení konkurenceschopnosti závodu v Kutné Hoře. Tržby v České republice bez spotřební daně a DPH se v prvním pololetí 2015 v porovnání se stejným obdobím roku 2014 zvýšily o 6,4 % na 2,7 mld. Kč, především vlivem příznivého vývoje cen ve výši 257 mil. Kč, v důsledku zvýšení spotřební daně. Celkový trh cigaret v České republice vzrostl v prvním pololetí 2015 v porovnání se stejným obdobím roku 2014 o odhadovaných 0,5 % na 9,5 mld. kusů cigaret. Akcie po výsledcích rostou o 1,39 % na cenu 10 849 Kč. Akcie Phillip Morris ČR se ve čtvrtek 20. srpna 2015 obchodují na ceně 10 945 Kč.
clipboard0828

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.
* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  
* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Libor Stoklásek/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Aleš Charvát/UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Jaroslav Brychta/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

daně

6 případů, kdy musíte u investic podat daňové přiznání

Pro řadu investic platí, že dostáváte tyto investice už zdaněné. Úroky ze spořicích účtů se daní srážkovou daní, dividendy z akcií se daní také před výplatou srážkou. Daň z příjmu také nemusíte platit u investic osvobozených od daně z příjmu, jako například u cenných papírů, které jste […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023

Investorské chyby: Jak investovat a nepřijít na buben

Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *