Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

BIG EXPERT – Evropské dluhopisy teď pomáhají euru a drží pod tlakem evropské akcie

Investice 05.06.2015 | 08:42 0 Komentářů

Na finančních trzích zůstávají v centru dění i nadále evropské dluhopisy. Ty se v týdnu dostaly znovu pod silný prodejní tlak, díky kterému se desetileté německé výnosy vyhouply až nad 0,9 %, kde se naposledy pohybovaly loni v říjnu.

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Na finančních trzích zůstávají v centru dění i nadále evropské dluhopisy. Ty se v týdnu dostaly znovu pod silný prodejní tlak, díky kterému se desetileté německé výnosy vyhouply až nad 0,9 %, kde se naposledy pohybovaly loni v říjnu. Růst výnosů je tak trochu záhadou a jasno v jeho příčinách nemá ani ECB, což potvrdil na středeční tiskové konferenci i Mario Draghi, který za možnou příčinu označil hned několik faktorů, od ekonomického oživení, přes růst inflačních očekávání, až po celou řadu technických příčin, jako je dočasně nižší likvidita na dluhopisovém trhu, nebo větší objem státních emisí.

Ať už ale za tímto vývojem stojí cokoliv, je velmi pravděpodobné, že jsou to právě vyšší výnosy, které nyní pomáhají evropské měně a které drží pod tlakem evropské akcie. Ty přestaly růst již v polovině dubna, tedy právě v čase, kdy evropské výnosy dosáhly svých rekordních minim a začaly strmě stoupat.

Zatímco americké indexy tak zůstávají poblíž rekordních úrovní, německý DAX již z dubnových rekordů klesnul o více než 7 % a podobně jsou na tom i ostatní evropské akciové indexy.

Do nadcházejících dnů proto bude pro akcie i euro důležité mj. právě to, jak se bude vyvíjet situace na evropských dluhopisech. Ty pravděpodobně v minulých dnech trochu přestřelily, a pokud bychom se dočkali korekce a opětovného snížení výnosů, mohly by také evropské akcie získat dobrý důvod k alespoň částečné likvidaci dřívějších ztrát.

clipboard0759

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.