Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

BIG EXPERT – ECB (konečně) převzala štafetu

Investice 12.09.2014 | 15:25 0 Komentářů

Rozvinuté trhy jak v Evropě, tak ve Spojených státech navázaly na vydařený srpen a i v úvodu září se akciím daří. Široký americký index S&P 500 se usídlil na hranici 2000 bodů a posouvá svá historická maxima a evropské indexy si od začátku srpna, kdy se mnohé z nich propadly na svá letošní minima, připisují v průměru už okolo 7 % a jsou zpět na dosah svých maxim.

Zahraniční trhy

Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Rozvinuté trhy jak v Evropě, tak ve Spojených státech navázaly na vydařený srpen a i v úvodu září se akciím daří. Široký americký index S&P 500 se usídlil na hranici 2000 bodů a posouvá svá historická maxima a evropské indexy si od začátku srpna, kdy se mnohé z nich propadly na svá letošní minima, připisují v průměru už okolo 7 % a jsou zpět na dosah svých maxim. V případě USA další a další makrodata potvrzují silné tempo hospodářského růstu a ve světle stále uvolněné měnové politiky ruku v ruce s opatrným exitem ze strany Fedu, dobrého výhledu na růst a inflaci a silných korporátních výsledků není s podivem, že zastánci býčího trhu najdou mnoho argumentů, proč je současný vývoj postaven na pevných základech a měl by pokračovat i v nejbližších měsících.  

V případě Evropy zůstává naopak výhled ekonomického oživení a inflace velice slabý, čehož si je dobře vědoma také Evropská centrální banka. Propastný rozdíl mezi oběma ekonomikami ostatně velice dobře ilustruje také průběh výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí na obou kontinentech. Přestože bylo čtvrteční zasedání ECB investory již dlouho dopředu detailně diskutované a očekávání nebyla alespoň v případě některých analytických týmů úplně malá, podařilo se Draghimu trhy svou aktivitou překvapit a doručit mnohé z toho, co mnozí ECB vytýkali, že neudělala již dávno po vzoru ostatních centrálních bank. Další uvolnění měnové politiky a oznámení nákupů aktiv poslalo eura na letošní minima a akciovým indexům vyslalo silný pozitivní impulz, což se společně s informacemi o plánovaném klidu zbraní na Ukrajině nejvíce přičinilo k růstu v Evropě. Obavy z přelomu července a srpna jsou tak rázem zapomenuty.

České akcie

Radek Pavlíček, FINANCE Zlín

Pasivita investorů na pražské burze a stále ohraná písnička pořád dokola

Nuda na pražské burze probíhá již hezkou řádku let, co ale stojí za stagnací českého kapitálového trhu? První si musíme položit otázku, jestli je vůbec důvod vystupovat z pozic, když firmy vyplácejí stabilní výši dividendy? Česká republika měla za uplynulý rok ze zemí OECD nejvyšší dividendový výnos 5,19 %. Není tedy moc důvod k prodeji aktiv, pokud se nestane nějaká globální katastrofa, na druhou stranu není zase výraznější důvod, proč by měly investoři akcie při současných vyšších zahraničních indexech nakupovat.

Co by mohlo pražskou burzu oživit, nové emise nebo zpětný odkup firem?

České emise a vzpomínky na minulost

IPO nových firem v celosvětovém měřítku dostal nový rozměr, při rostoucích trzích se upisují nové firmy stále častěji. Na pražské burze se však emise nových akcií stal terčem kritiky. O celosvětovém zájmu IPO mluví i dlouho očekáváná emise firmy Alibaba a podle posledních průzkumů velký zájem investorů.

Zatímco zájem o IPO je v zahraničí vysoký, na pražské burze panuje kvůli „novým experimentálním investicím“ strach. Důvodem je dopad na psychiku investorů, protože proběhla spousta nepovedených IPO, které skončily fiaskem.

Strach z dalších propadáků

Hořký pocit po odchodu KITDigital nyní prožívá NWR a developerské Orco. Turbulentní byla v první polovině roku i Erste a O2 CR. Mírný mediální ruch o nejistotě O2 CR zvýšil zájem investorů akcii sledovat. Objemy zůstávají však mizivé a mnoho investorů stále vyčkává na nižší hranici.

Firmám, které ohlásily odchod z burzy, se ne příliš vydařila jejich obchodní strategie. Další zase odcházejí právě z důvodu nízké likvidity.

ČEZ a hořkosladké vítězství

Hořkosladké vítězství nyní prožívá ČEZ, ale prozatím se ještě ceny energie nestabilizovaly. Energetická společnost ČEZ po slovech ministra financí Andreje Babiše o navrhované, ale nakonec nerealizované 100% dividendě, výrazně vzrostla. Pád však prozatím nenastal a nedošlo ani k výraznější korekci.

Technický pohled na pražskou burzu

Index PX se od roku 2012 obchoduje v úzkém obchodním trojúhelníkovém pásmu a s tím se zároveň pojí i nízký objem. Pokud by došlo k proražení resistenčního nebo supportního pásma, mohla by se spustit lavina nákupních či prodejních příkazů a objemy by se rapidně zvýšily.

clipboard0306Co bude dál

Pražská burza připravuje experimentální trh s malými a středně velkými firmami, to může do budoucna vyřešit problém s nízkou likviditou.

Nadále však budou pravděpodobně investoři vyčkávat, kterým směrem dojde k proražení trojúhelníkového pásma. Celosvětové akcie se nacházejí na svých historických maximech. Pokud by došlo k prudší korekci, můžeme spíše očekávat proražení spodní supportní úrovně. Jak to ale opravdu ve skutečnosti bude, si musíme počkat maximálně do druhého čtvrtletí 2015, kde zužující trojúhelník uzavírá celou formaci.

clipboard0307Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.