Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

BIG EXPERT – Bude spanilá jízda dolaru pokračovat?

Makro 31.10.2014 | 13:16 0 Komentářů

Americký dolar se po posledním zasedání Fedu utrhl z řetězu a opět je na dostřel od více než dvouletých maxim (1,2500 EUR/USD). To vše díky jestřábímu Fedu.

Z doprovodného komentáře po posledním zasedání  vyplývá, že Fed nejenže bez většího vysvětlování ukončil program měnové expanze, ale navíc významně vylepšil svůj pohled na ekonomiku. To se týká především amerického trhu práce. Obdobné jestřábí signály lze ale najít i v pasáži komentáře věnované inflaci – riziko setrvalého pohybu inflace pod 2 procenta se podle Fedu snižuje.

Není tedy divu, že americké výnosy na krátkém konci křivky vyskočily vzhůru jako bodnuté včelou. A právě na rozpětí dvouletých sazeb je eurodolar super-citlivý. Otázkou je, zda v tuto chvíli může spanilá jízda dolaru dál pokračovat?

Když pomineme technické faktory a aktuální překoupenost dolaru, tak tu ještě prostor je. Trhy v USA zatím sází na první růst sazeb v červenci až v září 2015. Pokud ale vše dobře půjde, může to být ještě dříve – pravděpodobně v průběhu druhého kvartálu. Navíc dvouleté americké výnosy by měly jít samy o sobě vzhůru s tím, jak se bude blížit první růst úrokových sazeb. Na druhé straně nad eurozónou se v tuto chvíli stahují mračna a ECB pravděpodobně bude muset držet v nadcházejících dvou letech sazby přikovány k nule. Sečteno, podtrženo, úrokové rozpětí mezi Amerikou a Evropou se může dál rozevírat a dolar sílit.   

Jan Bureš, ERA Poštovní spořitelna

clipboard0454

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.