Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

BIG EXPERT – A vítězem se stává… KOMERČNÍ BANKA

Investice 22.08.2014 | 14:02 0 Komentářů

V průběhu posledních pěti let se typický český investor (rozumějme obchodující v Praze) dočkal několika poměrně zásadních zklamání. Nejprve finanční trhy takříkajíc „zacvičily“ s akcionáři developerské společnosti Orco, jehož smutnou agónii zřejmě uvidíme v následujících týdnech.

České akcie

Karel Kabelka, GRANT CAPITAL

V průběhu posledních pěti let se typický český investor (rozumějme obchodující v Praze) dočkal několika poměrně zásadních zklamání. Nejprve finanční trhy takříkajíc „zacvičily“ s akcionáři developerské společnosti Orco, jehož smutnou agónii zřejmě uvidíme v následujících týdnech. Podobný marasmus zažívají v současnosti akcionáři uhelné společnosti NWR. Po fantastickém vstupu na pražskou burzu přišel pád, který nyní vrcholí s cenou na úrovni 3,60 Kč. Ze svých maxim tak titul ztratil 98,6 %. Podmínky v evropském těžařském sektoru navíc nedávají příliš mnoho optimismu, že by se situace dramaticky zlepšila – alespoň ne v dohledné době.

Třetí do party, mediální společnosti CETV, unikla stejnému osudu Orca a NWR jen díky „záchranným křídlům“ společnosti Time Warner. Díky několika dodatečným emisí akcií, navyšování kapitálu a privátním finančním půjčkám společnosti přežila „klinickou smrt“. Cesta k vytváření hodnoty pro akcionáře však bude ještě dlouhá.

Plynule se tak dostáváme k další kategorii titulů, jejichž investoři nezažili tak drtivý dopad, ale jejich vývoj důvod k optimismu rozhodně nedává. První z nich – Unipetrol, se stal „obětí“ investiční skupiny J&T, která v podstatě skoupila většinu free floatu a akcie se v důsledku toho dva roky neodpoutaly od 170 Kč. V posledním roce přišel scénář známý – pokles o téměř 25 % a usazení se pod 130 Kč. Fundament, zejména v oblasti rafinerií nabízí scénář ne nepodobný NWR. Nesmím opomenout na podle mého názoru „hotovou věc“ a to stažení akcií společnosti Telefonica O2 z pražské burzy. Ze svých maxim ztratila také více než 50 %. Bohužel musím do této skupiny zařadit i kdysi hvězdu pražského burzovního parketu – ČEZ. Akcie ze svých maxim ztrácejí aktuálně 56 %, když se v průběhu letošního roku pohybovaly i o 68 % pod svými historickými maximy. Zde platí totéž co pro ostatní – fundamentální problémy související s kolapsem cen emisních povolenek, boom obnovitelných zdrojů energie, absence jednotné evropské energetické politiky a neúspěch akviziční činnosti na Balkáně. Příliš spokojeni nemohou být ani akcionáři Erste Bank. Maďarská vláda a složitá finanční situace v Rumunsku odvály zisk a slušnou dividendu jako pouštní vítr a mnoho akcionářů, kteří již vyhlíželi metu 1000 Kč, byli nuceni slézt z hrušky dolů. I akcie Erste Bank ze svých maxim ztrácí aktuálně téměř 70 %.

Mezi tituly, které na pražské burze přinášejí svým majitelům uspokojení, peníze a klid patří Pegas Nonwovens, Philip Morris, Fortuna, ale hlavně Komerční banka. Králem, resp. královnou tuzemské burzy je jednoznačně právě tento bankovní titul. Svá historická maxima pod 4900 Kč opustila v roce 2007, aby se po sedmi letech znovu na tyto úrovně vrátila. Minima na úrovni 1600 Kč dala příležitost koupit doslova „zlatou slepici“, která svá vajíčka snáší v podobě dividendy v průměru na úrovni 5 % ročně. Nákupní apetit neutuchá ani nyní, těsně pod magickou hranicí 5000 Kč a zdá se, že nebude trvat dlouho a akcie tuto metu zřejmě otestují. Kdybych tak měl před šesti lety více odvahy…  

Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Týden se nám chýlí ke konci a ti, kteří netrpělivě očekávali korekci na překoupených akciových trzích, jsou pravděpodobně opět zklamáni. I když to ještě koncem minulého měsíce vypadalo pro medvědy velmi slibně, americký NASDAQ v tomto týdnu znovu překonává historická maxima, zatímco se index S&P500 znovu výrazně přiblížil ke hranici 2 000 dolarů. Odkud že se vzal ten náhlý optimismus? Pravděpodobně z trhů vůbec nezmizel, a to navzdory několikaprocentnímu propadu z konce července.

Centrální banky drží sazby stále na rekordně nízkých úrovních a obavy z utahování měnové politiky v USA jsou pečlivě vyvažovány očekáváním evropského kvantitativního uvolňování. To se v posledních pár týdnech znovu o něco přiblížilo, když zklamaly výsledky HDP, které se v Německu po delší době dokonce nečekaně propadlo. Připočteme-li nízkou evropskou inflaci, mohou si být obchodníci téměř jisti, že centrální banky, ať už Fed, ECB, BoE, nebo BoJ, budou dluhopisové trhy i nadále zásobovat čerstvou likviditou, která je tolik potřebná pro udržení současné apatie vůči téměř jakýmkoli novým impulsům. Důvodů k větším obavám o osud akciových trhů je proto velmi málo a tak jsme se výraznější změny sentimentu v poslední době dočkali snad pouze na trhu s měnami.

Tomu dnes vládne americký dolar, který svou pozici v tomto týdnu ještě upevnil, když se po zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky znovu rozvířily spekulace, že by Fed mohl začít se zvyšováním sazeb již koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku. Nadcházející dny na současném sentimentu pravděpodobně příliš nezmění. Zajímavé informace však může přinést tento pátek, kdy se v americkém horském středisku Jackson Hole naplno rozběhne každoroční summit předních centrálních bankéřů. 

clipboard0181

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

*) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Lukáš Kubelka/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Hana Hradilová, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.