Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Bezpečné zhodnocení peněz v roce 2020

Investice 31.03.2020 | 08:00 1 Komentář

Investice a spoření – dva způsoby, jak zúročit přebytečné peníze. Zatímco se investice točí kolem rizikovějších způsobů, jak finance zhodnotit, spoření se týká těch bezpečnějších oblastí. Jak ale takové bezpečné zhodnocení funguje? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Člověk by se před volbou vhodného způsobu zhodnocení peněz měl prvně zamyslet nad několika otázkami:

 • Jak dlouho chci šetřit? Krátkodobě nebo dlouhodobě?
 • Chci mít spořené peníze stále k dispozici nebo chci mít jistotu, že k nim po dobu spoření nebudu mít přístup?
 • Chci vkládat pravidelně nebo jen jednorázově?
 • Chci spořit bezpečně nebo investovat i s možným rizikem?

Teprve pak se může zaměřit na užší výběr zhodnocování, které bude vyhovovat jeho požadavkům. Pomoc při hledání vhodného spoření může poskytnout webová stránka Navigátor úvěru

Spoření = bezpečné zhodnocení peněz

Význam spoření zpravidla spočívá v pravidelném ukládání peněz, kdy k jejich zhodnocování dochází postupně. Výsledek celkového zúročení je známý dopředu. Spoření je sice bezpečnou cestou v rámci zhodnocování našetřených finančních prostředků, avšak s nepříliš vysokým finálním zhodnocení peněz. Velkou výhodu však přináší pojištění až do výše 100 000 €.

Mezi hlavní způsoby bezpečného a pojištěného zhodnocování se řadí:

 • Spořicí účty
 • Stavební spoření
 • Termínované vklady

Opatrně s osobními a rodinnými výdaji

Se spořením jde ruku v ruce zodpovědnost a šetrnost při výdajích. Bez kázně při osobních a rodinných výdajích nelze získat potřebné peníze pro spoření. To je jedním z důvodů, proč spousta odborníků současně se spořením doporučuje podívat se také na výdajovou stránku osobního a rodinného rozpočtu. Tím se efekt spoření totiž může výrazně zlepšit až znásobit. 

Tento článek není primárně zaměřený na osobní a rodinné výdaje. Se šetřením peněz můžou pomoci specializované články a portály. Mezi odborné portály zaměřené na úsporu při nákupech patří portál Slevove.cz zaměřený na chytré nákupy. Populární je portál Slevove.cz především pro tipy na nákupy z Číny a ze zahraničí. Roste počet lidí, kteří vydělávají v Česku a nakupují napřímo v zahraničí. To znamená, že přeskočí prostředníky a nakupují rovnou levně v Číně, odkud stejně pochází velká část zboží v našich obchodech. 

Celá řada lidí s oblibou využívá například čínský e-shop AliExpress pro nákup hraček, oblečení, doplňků do domácnosti nebo hodinek – to vše je tam za zlomek ceny. Nevýhoda AliExpressu je v době dodání (může trvat až měsíc) a omezené možnosti reklamace zboží.

Spořicí účty

Spořící účty mají hned několik výhod. Vedle flexibility vkladů se mezi jejich kladné stránky řadí snadné zřízení, rychlost a bezpečí uložených peněz a možnost s naspořenými financemi hýbat (přidávat i vybírat) podle svých potřeb. V mnoha případech je vedení spořicího účtu zdarma a bez poplatků.

Mezi nevýhody však patří nízká úroková sazba. Často se také objevují podmínky pro lepší úrok jako je platba kartou, minimální obrat a podobně. Příkladem výhodného spořicího účtu je spořicí účet Moneta.

Stavební spoření

Stavební spoření se vedle spořicích účtů řadí mezi nejoblíbenější bezpečné způsoby zhodnocování peněz, díky státnímu příspěvku ve výši 2000 Kč se dokonce řadí mezi ty nejvýhodnější. 

V případě stavebního spoření je však nutné určit cílovou částku a po dobu 6 let nehýbat se spořenými penězi. Jako nevýhody stavebního spoření se mohou jevit různé poplatky (např. za sjednání spoření). Platí se také za vedení spoření, kdy se částka většinou pohybuje kolem 325 Kč za rok. Dále například vznikají různé sankce. Při zrušení stavebního spoření se navíc ztrácí nárok na státní příspěvek.

I přes to všechno však stavební spoření nabízí v rámci bezpečného zhodnocování nejvyšší zúročení naspořených peněz.

Termínované vklady

Termínované vklady jsou vklady sjednané na předem vymezenou dobu (zpravidla 5 let) a úrok. V případě termínovaných vkladů nelze po předem sjednanou dobu s financemi hýbat – nelze vkládat ani vybírat. Jejich velkou výhodou je garantovaná úroková sazba (vyšší než u spořicích účtů) po celou sjednanou dobu vkladu. Počáteční vklad se zpravidla pohybuje v řádech desetitisíců.

Vybrat naspořenou částku však klient může až po uplynutí spořicí doby, hodí se tedy spíš těm, kdo neplánují spořené finance v následujících letech využít. Nevýhodou termínovaných vkladů jsou sankce, například při předčasném zrušení.

TIP: Pro přehlednou správu bankovních produktů a přehled finančních závazků, tedy i různého spoření, může skvěle posloužit Správce financí od společnosti Home Credit.

Investice = rizikové zhodnocení peněz

Vedle bezpečných způsobů, jak zhodnotit spořený finanční obnos, existují i rizikové způsoby, které sice slibují vyšší zisk než je tomu v případě bezpečného spoření, jsou však mnohem rizikovější, co se týká možnosti znehodnocení investovaných peněz.

Mezi známé formy investování patří například:

 • Státní dluhopisy – cenné papíry, které držiteli garantují pravidelný finanční výnos, neboli kupon. V případě státních dluhopisů se jedná o bezpečnější variantu investování. Riziko ztrátovosti spočívá v možném bankrotu státu.

 

 • Nákup akcií
 • Investice do nemovitostí či komodit

 

Investiční podílové fondy patří mezi zajímavý způsob investování peněz. Umožňují zájemci o zhodnocení peněz vložit peníze do rukou banky, která poté peníze zainvestuje. Člověk se nemusí vyznat ve světě investování, ani nemusí sledovat současný vývoj trhu. 

Podílové investiční fondy přichází v několika rizikových balíčcích, kdy platí, že čím vyšší riziko, tím větší možný výnos, ale zároveň větší šance, že se investice nevrátí. Ty s nejvyšším rizikem nabízí poměrně atraktivní zhodnocení vkladů.

Na druhou stranu, je možné, že se investice nezhodnotí o předpokládanou hodnotu, či se nezhodnotí vůbec a budou ztrátové. Podílové investiční fondy na rozdíl od běžných způsobů spoření totiž nejsou kryty pojištěním. V případě např. stavebního spoření je vklad pojištěn až do výše 100 000 €.

Právě pro vyšší riziko ztrátovosti se spousta způsobů investování doporučuje buď diverzifikovat, tedy investici rozložit, nebo přenechat zkušeným investorům, kteří se v dané oblasti orientují a možná ztráta vložené částky je nebude tolik trápit.

Jeden komentář: “Bezpečné zhodnocení peněz v roce 2020”

 1. Petr Fiala napsal:

  Tak vědět odpovědi na ty otázky si myslím že je asi základ než se do toho člověk pustí. Mně s investicemi dost pomohl můj partners poradce, v podstatě mě nasměroval do toho, co pro mě bude nejvhodnější a aby to pro mě nebylo moc riskantní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.