Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Bezcelní zóny, jako výpomoc ekonomice po brexitu

Makro 02.08.2019 | 14:40 0 Komentářů

Velká Británie plánuje odejít z Evropské unie už od roku 2016. Nově ale přišla s bezcelními místy, které by měly pomoct stabilizovat zemi po konečném odchodu. Zároveň tak vytvoří tisíce pracovních míst, říká ministryně mezinárodního obchodu Liz Trussová. 

Vláda Velké Británie chce vytvořit po odchodu u Evropské unie až deset speciálních míst bez daňové a celní zátěže. Premiér Boris Johnson plánuje, že by se jimi mohly stát přístavy, letiště. Podle ministryně mezinárodního obchodu Liz Trussové by vznik takových zón znamenal vytvoření tisíců pracovních pozic. Velká Británie chce o status bezcelního přístavu žádat hned po odchodu z EU.

Stávající řešení má ale i své kritiky. Podle stínového ministra mezinárodního obchodu Barryho Gardienera nezahrnuje tento plán žádné nové investice a mohl by naopak přilákat daňové podvodníky a zločince s vidinou praní špinavých peněz.

Nový premiér Boris Johnson plánuje konečný odchod Velké Británie z Evropské unie na konec října, nepopírá ale ani možnost, že by VB odešla bez dohody. Před takovýmto odchodem opět varoval guvernér britské centrální banky Mark Corney. „Bez dohody by byl šok pro hospodářství okamžitý,“ uvedl. Podle něj by některé firmy nemohly vůbec fungovat, především firmy v oblasti automobilového, potravinářského a chemického průmyslu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.