Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Bez řidiče i volantu. Google představil svá auta

Investice 28.05.2014 | 15:56 0 Komentářů

Malý elektrický vůz pro dva cestující vypadá jako kříženec mezi minivozem Smart od Daimleru a „broukem“ od Volkswagenu, popřípadě Fiatem 500.

Bez řidiče i volantu. Google představil svá auta

Los Angeles – Internetový gigant Google představil vlastní plně automatizované automobily bez volantu, plynu nebo brzd. Zatím jde o prototypy a firma jich chce ve spolupráci s partnery z automobilového průmyslu vyrobit v dohledné době 100-200 kusů.

Na úterní technologické konferenci v Jižní Kalifornii to oznámil spoluzakladatel společnosti Sergey Brin.

Malý elektrický vůz pro dva cestující vypadá jako kříženec mezi minivozem Smart od Daimleru a „broukem“ od Volkswagenu, popřípadě Fiatem 500. Je vybaven pouze tlačítky pro rozjezd a zastavení a řízení obstarávají senzory a počítač.

Google dosud své technologie pro jízdu bez řidiče testoval pouze v modelech tradičních automobilek. Od roku 2009 je zkouší ve vozech Toyota Prius a dalších automobilech. V nich ale musel být vždy někdo na místě řidiče, aby mohl v určitých případech zasáhnout.

Propojený systém

Společnost doufá, že její vozy budou během několika let dostupné v řadě amerických měst. Podle Brina by mohly fungovat v rámci firemní internetové taxislužby a později by se z nich mohl stát propojený dopravní systém.

Vozy Googlu mohou zatím jezdit rychlostí maximálně 40 kilometrů v hodině. Podle Brina však není žádný důvod, aby se nemohly pohybovat mnohem rychleji, jakmile se prověří, že jsou bezpečné.

Bezpečnější než člověk

„Doufáme, že během několika let překonáme svá vlastní měřítka bezpečnosti, která požadují, aby to bylo bezpečnější než člověk za volantem,“ řekl Brin podle agentury Reuters.

Vyjádřil naději, že testování automobilů bez řidiče bude brzy povoleno na veřejných komunikacích v celých USA a v budoucnu v zahraničí. Zatím tyto zkoušky povoluje jen několik amerických států.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.